Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.12.2019, 00:00

Folklór: kráľovstvo tradícií. A gýča

  • Zneužívaný ideológiami a obdivovaný masami. Tvorí našu identitu alebo iba unikáme z reality?
  • Je folklór naším kultúrnym dedičstvom, ktoré by sme si mali chrániť, alebo podradným umením, o ktorom si iba nahovárame, že tvorí našu identitu?
  • Kto z nás nosí doma vyšívané čepce, spieva trávnice a oháňa sa valaškami?
  • Prečítajte si článok publikovaný v HN Magazíne, ktorý vychádza každý piatok ako príloha k Hospodárskym novinám.
Folklór: kráľovstvo tradícií. A gýča
Zdroj: Archív Mateja Rabadu

Kabelku si však radi ozdobíme ornamentom z Vajnôr, náušnice pripomínajú výšivku z Čataja a ponožky majú čičmiansky vzor. Naozaj je ľudové umenie tým, čo nás odlišuje od okolitého sveta?

Nedávno mi moja známa rozprávala o svojej kamarátke, ktorá tancuje v jednom z top folklórnych súborov. Dotyčná folkloristka, rodáčka z Horehronia, je vraj absolútne zbláznená do tradičných krojov.

​Zbiera ich, ochraňuje a ešte ich aj rada nosí. Musela s tým však vraj prestať, pretože ju rozčuľuje, že ľudové symboly má dnes na sukni či na tričku každá jej kamarátka, hoci ani netuší z akého regiónu pochádzajú.

Folklórne symboly sú skrátka moderné a preto sa v nich treba ukazovať. Spomínaná tanečníčka teda svoje sukne radšej zamkla do skrine; súčasná móda sa jej totiž sprotivila.

„Stopercentne sa pod jej rozhodnutie podpisujem,“ hovorí známa etnologička Katarína Nádaská. „Videla som ľudí, ktorí si kúpili čepiec, lajblík, sukňu, každé z inej oblasti, no cítili sa folklórne. Lenže to neboli tradície, ale miš-maš.“

Na vlne záujmu o folklór vznikol zaujímavý fenomén a módny trend, ktorý balansuje medzi nevkusom a gýčom. Poďme si ho spolu vyzvŕtať zo všetkých strán, zakrepčiť a zaujúkať si nad ním. Ale rozumne. Bez zbytočného pátosu.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk