Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.11.2019, 10:08

Doktor Spánok v tieni Osvietenia: Pozrite si prvé reakcie kritikov na medializovanú novinku

"Rovnako ako úbohý Danny, Doktor Spánok nemôže uniknúť duchom minulosti," znie zo strany kritikov.

Doktor Spánok v tieni Osvietenia: Pozrite si prvé reakcie kritikov na medializovanú novinku
Zdroj: Reprofoto, YouTube/ Stanley Kubrick, VE

McGregor sa vyrovnáva so tieňmi minulosti v pokračovaní kultového filmu Osvietenie od režiséra Stanleyho Kubricka. Podľa kritikov je film Doktor Spánok podľa Stephena Kinga (Doctor Sleep) zábavným hororom, ktorému sa nedarí vymaniť z tieňa svojho slávneho predchodcu. Snímka zamieri do slovenských kín 7. novembra.

Trailer k filmu si pozrite vo videu:

Názory na prvé ochutnávky očakávanej novinky sa rôznia. V spolupráci s portálom lidovky.cz vám prinášame prehľad názorov filmových kritikov z uznávaných médií:

Čo hovorí kritika:

Kultový originál

V roku 1980 sa Jack Nicholson zapísal do povedomia divákov ako neuznaný spisovateľ Jack Torrance vo filme Osvietenie. Jack odviezol svoju rodinu do hotela Overlook v Colorade, kde, ako dúfa, znovu nájde inšpiráciu pre svoje dielo. Výmenou za pobyt robí v prázdnom hoteli cez zimu, kedy sa budova nepoužíva, správcu.

Kultovú snímku si pripomeňte vo videu:

Namiesto inšpirácie však nájde šialenstvo, ktoré mu prikazuje zabiť jeho ženu Wendy (Shelley Duvallovcov) a syna Dannyho (Danny Lloyd). Snímku nakrútil režisér Stanley Kubrick podľa rovnomenného románu Stephena Kinga z roku 1977.

V roku 2013 vydal King priame pokračovanie v podobe románu Doktor Spánok, podľa ktorého je nakrútený tento film.

O filme Doktor spánok

Teraz už dospelý Dan Torrance (Ewan McGregor) sa snaží vyrovnať so svojim hrôzostrašným zážitkom z hotela a nájsť pokoj. Všetko sa zmení, keď sa stretne s Abrou, odvážnym mladým dievčaťom, ktoré je obdarené mimoriadnymi schopnosťami označovanými ako „žiarenie“.

Abra inštinktívne vycíti, že Dan má rovnaké tajuplné nadanie ako ona a obráti sa naňho so zúfalou prosbou o pomoc. Neľútostná Rose a jej nasledovníci totiž čerpajú energiu zo „žiarenia“ ďalších nevinných detí a pre dosiahnutie svojej nesmrteľnosti sú ochotní urobiť čokoľvek. Táto dvojica spojí svoje sily a pustí sa s Rose do nemilosrdného boja na život a na smrť.