Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.11.2019, 09:13

Slovenský film Ostrým nožom získal na prestížnom zahraničnom festivale cenu za najlepšiu réžiu

Filmový festival patrí medzi najdôležitejšie festivaly pre filmy východnej a strednej Európy.

Slovenský film Ostrým nožom získal na prestížnom zahraničnom festivale cenu za najlepšiu réžiu
Zdroj: Slavomír Uhrín

Slovenský film Ostrým nožom debutujúceho režiséra Teodora Kuhna, ktorý bol na 29. Filmovom festivale Cottbus v Nemecku uvedený v súťažnej sekcii, získal špeciálnu cenu za najlepšiu réžiu spolu s peňažnou odmenou 7 500 eur.

„Réžia tohto filmu pôsobivo dokazuje, že aktuálnosť témy nemusí nutne niesť celovečerný film k realistickosti na úkor emocionality. Vďaka presvedčivému vedeniu tímu a hercov je tento film filmovým zážitkom a vyjadrením našej doby,“ znie odôvodnenie medzinárodnej poroty.

Medzi porotcami bola aj známy ruský režisér Sergej Dvortsevoy, držiteľ ocenení z Cannes, Karlových Varov či Cinéma du Reél. Filmový festival Cottbus patrí medzi najdôležitejšie festivaly pre filmy východnej a strednej Európy.

Trailer k filmu si pozrite vo videu:

Súčasťou festivalu je aj industry platforma „Connecting Cottbus“, kde sa každoročne predstavujú nové projekty, hľadajúce potenciálnych koprodukčných partnerov.

Film vstúpil na plátna slovenských kín 21. februára 2019 a do dnešného dňa ho videlo takmer 40-tisíc divákov. Medzinárodnú premiéru film zažil na áčkovom festivale v Šanghaji. Snímka získala hlavnú cenu Grand Prix na českom Febiofeste a cenu v súťaži filmov poľského festivalu Lubuskie Lato Filmowe.

Ostrým nožom rozpráva príbeh otca, ktorému zavraždia syna. Z útoku sú obvinení štyria páchatelia, pre chybné rozhodnutie sudkyne sa však dostanú na slobodu. Otec, odhodlaný odhaliť pravdu, sa púšťa do nevyrovnaného boja s nečinnou políciou, skorumpovaným súdnictvom aj vládnucou mafiou.

Hlavnú postavu filmového otca stvárnil Roman Luknár, matku zavraždeného chlapca zahrala Ela Lehotská, v úlohe syna vystupuje Dávid Hartl. V ďalších postavách sa predstavili aj Miroslav Krobot, Marián Mitaš, Táňa Radeva, Jana Oľhová či rapperi Moloch Vlavo a MOMO.

Zdroj: Tlačová správa

Ticketportal.sk