Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.11.2019, 09:43

Starnúca značka, ktorú nezachránil ani Schwarzenegger. Nový Terminátor je kasová katastrofa

  • Snímku Terminátor: Temný osud nezachránil ani návrat ku koreňom, ani prítomnosť Lindy Hamiltonovej a Arnolda Schwarzeneggera.
  • Mohol by byť dokonca jedným z mála novodobých filmov, ktoré si na seba ani nezarobia.
  • Je teda veľká pravdepodobnosť, že avizované ďalšie diely neprídu.
Starnúca značka, ktorú nezachránil ani Schwarzenegger. Nový Terminátor je kasová katastrofa
Zdroj: Cinemax

Snímka režiséra Tima Millera (Deadpool) mala byť nostalgickou jazdou pre fanúšikov prvých dvoch Terminátorov. Svoju cieľovú skupinu však neoslovil a z kín si celosvetovo po prvom týždni odnáša 125 miliónov dolárov (v prepočte 113 miliónov eur).

Jeho uvádzaný rozpočet medzi 185 až 196 miliónmi dolárov (167 až 177 miliónmi eur) teda napovedá tomu, že si na seba možno nedokáže ani zarobiť, uvádza portál lidovky.cz.

Trailer k filmu si pozrite vo videu:

Zhasla aj "čínska nádej"

Tým skôr, že k minutej sume treba pripočítať ešte náklady na marketingovú kampaň. Tie server Variety odhaduje na ďalších zhruba 80 až 100 miliónov dolárov (72 až 90 miliónov eur). Je dokonca možné, že Terminátor skončí v strate väčšej ako 100 miliónov dolárov (90 miliónov eur), čo je v dnešnej dobe skôr výnimka.

Film mal pritom pomerne kladné recenzie a kasové odhady expertov ho vopred nezatracovali. Jedinou "útechou" teraz je, že snímka bola spoločne financovaná štúdiami Paramount, Skydance a Disney, takže sa o stratu podelia.

Nádej sa ešte upierala smerom k Číne, ktorá je v poslednej dobe jedným z najväčších trhov hollywoodskych filmov. Tu si však Terminátor zarobil len 28 miliónov dolárov (25 miliónov eur). Dôvodom môže byť, že v krajine nie sú populárne ani predchádzajúce filmy.

Stará značka

"Urobili zlé rozhodnutie, keď ten film schválili s takým obrovským rozpočtom," myslí si Eric Handler, mediálny analytik spoločnosti MKM Media. "Je to starnúca značka so starnúcimi hercami. Rozhodne to už nemá ten potenciál ako kedysi," uzatvára.

Temný osud pritom nemal byť posledným Terminátorom. Hoci pokračovanie oficiálne oznámené nebolo, aj James Cameron, otec celej ságy, s ním počítal. "Vyhrnul sme si rukávy a zistili, že sa nám príbeh dobre rozdelil na tri diely, takže máme rozhodne čo rozprávať. Ak sa nám pošťastí a Temný osud bude mať úspech, tak vieme, kam budeme mieriť v ďalších dieloch," vyhlásil v jednom z rozhovorov pred niekoľkými mesiacmi Cameron.

Podobný osud mal aj nedávno uvedený film Blíženec režiséra Anga Leeho. Akčná snímka s Willom Smithom (a jeho mladšou verziou) v hlavnej úlohe bola síce remeselne dokonalá, ale fanúšikov nepritiahla. Pri porovnaní nákladov a zárobkov skončil film s približnou stratou 75 miliónov dolárov (62 miliónov eur).

O filme

Linda Hamilton sa opäť po rokoch stala Sarah Connorovou, ktorú súboje na život a na smrť s dvomi Terminátormi premenili na drsnú hrdinku. Je zvyknutá nikomu neveriť a spoliehať sa len sama na seba.

Pokúsi sa znovu spasiť svet a rozhodne sa ochrániť dievčinu Dani, ktorú z budúcnosti prišiel zlikvidovať vylepšený model Terminátora. V epickej bitke proti zdanlivo neporaziteľnému nepriateľovi budú Sarah pomáhať Grace, hybrid človeka a androida, a starý dobrý Terminátor T-800.