Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.10.2019, 10:11

Vítame čínskych cenzorov do našich sŕdc aj domovov. Čína po kontroverznej epizóde zakázala seriál South Park

Čínski cenzori mali naponáhlo.

Vítame čínskych cenzorov do našich sŕdc aj domovov. Čína po kontroverznej epizóde zakázala seriál South Park
Zdroj: Reprofoto, YouTube/Phil Payton

Čína vymazala všetky epizódy, úryvky aj diskusie k americkému komediálnemu seriálu South Park zo svojho internetu. Dôvodom je posledná epizóda, ktorá si robí žarty z trestaneckých táborov aj z pätolízačstva Hollywoodu k Číne. Tvorcovia seriálu v reakcii na odstránenie zverejnili na internete ironickú odpoveď, uvádza portál lidovky.cz.

Čínski cenzori mali naponáhlo. Okrem epizód a ukážok nezostali ušetrené ani fanúšikovské fóra, kde prebiehali neškodné diskusie. Na čínskej sociálnej sieti Weibo, ktorá je obdobou amerického Twitteru, teraz nemožno nájsť jedinú zmienku o South Parku, hoci nedávno ich tam boli ešte tisíce. Videá zo seriálu zmizli z populárnych čínskych serverov Bilibili, iQiyi, Youku a le.com.

Záznam z kontroverznej epizódy si pozrite vo videu:

Jablko sváru

V epizóde Band in China cestuje Randy Marsh do Číny, aby v krajine ponúkal svoju vlastnoručne vypestovanú marihuanu. Je však zadržaný policajtmi a poslaný do čínskeho zajateckého tábora. Tu je pod hrozbou úderov elektrickým obuškom donútený čítať z kartičiek: "Som hrdým členom komunistickej strany. Strana je dôležitejšia ako jedinec."

Potom, čo je svedkom toho, ako jeden z dozorcov strelí bezbranného väzňa do hlavy, dostane sa do väzenia s Mackom Pú a Prasiatkom. Obľúbené rozprávkové postavy sú v krajine ilegálne, pretože ľudia tvrdili, že Pú vyzerá ako čínsky prezident Si Ťin-pching.

V druhej príbehovej linke sa Stan s kamarátmi rozhodnú založiť metalovú kapelu. Ich manažér sa o nich rozhodne nakrútiť film, ale neustále mení scenár, pretože sa bojí, že náhodou urazia Čínu.

"Tak teraz už viem, ako sa cítia scenáristi v Hollywoode," vyhlási v jednej chvíli Stan. Nad manažérom v tej chvíli stojí pár čínskych strážcov a pozorne sleduje prepisovanie scenára.

Sme zase kamaráti, Čína?

Matt Stone a Trey Parker, tvorcovia seriálu, sa za epizódu "ospravedlnili" svojráznym spôsobom na sociálnej sieti Twitter: "Rovnako ako Americká basketbalová asociácia (NBA), vítame čínskych cenzorov do našich sŕdc aj domovov. Tiež milujeme peniaze viac než slobodu a demokraciu. Prezident Si vôbec nevyzerá ako Medvedík Pú. Nalaďte si 300. epizódu túto stredu o desiatej hodine večer. Nech žije Komunistická strana Číny! Nech je jesenný zber ciroku bohatý! Už sme zase kamaráti, Čína? "

V príspevku tvorcovia narážajú na včerajší incident ohľadom Daryla Moreyho, manažéra basketbalového tímu Houston Rockets. Morey na Twitteri vyjadril podporu protestujúcim v Hong Kongu. Čínsky sponzor tímu okamžite pohrozil, že so sponzorovaním prestane. Morey bol donútený svoj príspevok zo sociálnej siete vymazať.

Zámer od prvej chvíle?

Čínski fanúšikovia medzitým na internete o epizóde čulo diskutujú. Nikde však nezmieňujú jej názov, podľa ktorého príspevky vyhľadávajú cenzori. Príspevky na fórach sú označené rôznymi kódmi, najčastejšie variáciami spojenia S23E02. Spleť písmen a čísel označuje, že ide o druhú epizódu 23. série.

Chuťovkou je nakoniec fakt, že názov epizódy Band in China sa foneticky vyslovuje rovnako ako anglické spojenie Banned in China, po slovensky "zakázané v Číne". Určite nejde o náhodu. Stone s Parkerom sú známi tým, že zámerne vyvolávajú kontroverzie.