Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.10.2019, 11:05

Celeste Buckingham, Ivan Tásler či Richard Müller: Pozrite si držiteľov prestížnych ocenení SOZA

Ceny SOZA za rok 2018 už majú svojich držiteľov.

Celeste Buckingham, Ivan Tásler či Richard Müller: Pozrite si držiteľov prestížnych ocenení SOZA
Zdroj: SOZA 2019

V utorok 1.10.2019 na galavečeri v bratislavskom Mestskom divadle P.O. Hviezdoslava bolo udelených desať Cien SOZA za rok 2018, ktoré udeľuje Slovenský ochranný zväz autorský pre práva k hudobným dielam.

Šesť z nich bolo udelených na základe štatistického spracovania dát týkajúcich sa hraností skladieb v médiách, na verejných podujatiach ako hlásení o predajoch zvukových nosičov. Štyri honorárne ceny udeľuje Dozorná rada SOZA a sú určené pre významné osobnosti slovenskej hudobnej kultúry.

Víťazstvá patrili mladým aj stáliciam

Najhranejšou skladbou za rok 2018 sa stala pesnička Words autorskej trojice Peter Graus, Tomáš Zubák a Emma Drobná, ktorá aj pred rokom zvíťazila v tejto kategórii s hitom Smile. Po tretí raz v histórii sa stalo, že ocenenie získala pesnička naspievaná v angličtine.

Cenu pre skladateľa najhranejších hudobných diel šiestykrát za sebou a celkovo siedmykrát získal Ivan Tásler, líder skupiny IMT Smile. V ďakovnej reči ju symbolicky venoval svojmu kolegovi medzi nominovanými, Petrovi Ďuďovi“ Dudákov, ktorý zomrel v auguste tohto roka.

Zdroj: SOZA 2019

​Jeho dlhoročný spolupracovník Vlado Krausz získal cenu pre textára najhranejších hudobných diel a rozšíril tak svoju doterajšiu zbierku na šesť.

Víťazstvá z predchádzajúceho ročníka obhájili Celeste Buckingham v kategórii najúspešnejší mladý autor (do 25 rokov) ako aj Rádio Sity, ktoré štvrtý raz za sebou získalu cenu pre rádio s najvyšším podielom domácej tvorby vo svojom vysielaní.

Zdroj: SOZA 2019

Špeciálne ceny patrili Müllerovi aj nežijúcim autorom

Najúspešnejším zvukovým nosičom sa stal minuloročný album rappera Kaliho Dovi dopo, ktorý bol vydaný na jeho vlastnej značke Kali Records.

Honorárnu cenu za významný podiel uvádzania domácej tvorby v zahraničí získal Richard Müller, ktorý poďakoval prítomných prostredníctvom videopozdravu. Na pódiu ho zastúpili jeho životná partnerka Vanda Wolfová a aj osemročný syn Markus.

Do Zlatej knihy SOZA, ktorá sa udeľuje už nežijúcim autorom, boli zapísaní Frico Kafenda a Marek Brezovský. Ocenenia si prevzali rodičia Mareka Brezovského Viera a Ali ako aj jeho sestra Mirka a v prípade Frica Kafendu dedičov na pódiu zastúpila pani Darina Halašová. Veľkú cenu SOZA získal a osobne si ju prevzal z rúk predsedu Dozornej rady Matúša Jakabčica - Vladimír Bokes.

Zdroj: SOZA 2019

​V programe galavečera, ktorý moderovala Vera Wisterová naživo vystúpili speváčky Celeste Buckingham a Eva Šušková, klavírista Ivan Šiller, Oskar Rózsa, Kali a IMT Smile. Ocenení si odniesli bronzovú plastiku s názvom Eurydika, ktorej autorom je sochárka Jana Brisudová.

Štatistické ceny SOZA za rok 2018 (nominácie trojice najúspešnejších v týchto kategóriách):

  • Cena SOZA pre skladateľa najhranejších hudobných diel

Peter Dudák
Václav Patejdl
Ivan Tásler

  • Cena SOZA pre textára najhranejších hudobných diel

Boris Filan
Vladimír Krausz
Kamil Peteraj

  • Cena SOZA pre najúspešnejšieho mladého autora

Celeste Buckingham
Marek Danko
Emma Drobná

  • Cena SOZA za najhranejšiu skladbu

Budeme to stále my – Ivan Tásler / Vladimír Krausz
Lúč – Tomáš Buranovský
Words – Peter Graus, Tomáš Zubák / Emma Drobná

  • Cena SOZA za zvukový nosič

Miro Jaroš – Pesničky pre neposlušné detičky 3 (Galgan Records)
Kali – Dovi, dopo (Kali Records)
Zuzana Smatanová – Echo (Pandora - Art)

  • Cena SOZA za najvyšší podiel domáceho repertoáru vo vysielaní

Rádio Best FM
Rádio Lumen
Rádio Sity