Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.09.2019, 12:03

Kung-fu Iron Man: V Ázii sa prebúdza drak, v podobe komiksového nakladateľstva. Čím chce konkurovať Marvelu?

Nakladateľstvo má zatiaľ vo svojom filmovom univerze pripravených osem snímok.

Kung-fu Iron Man: V Ázii sa prebúdza drak, v podobe komiksového nakladateľstva. Čím chce konkurovať Marvelu?
Zdroj: Reprofoto, YouTube/ TIFF Trailers, Screenplay Films

Komiksové nakladateľstvo Bumilangit, ktoré má v portfóliu viac ako tisíc originálnych postáv, rozbieha filmové univerzum v štýle Marvelu. Pripravených je zatiaľ sedem vzájomne prepojených filmov. Prvým je snímka Gundala, pomenovaná podľa tajomného superhrdinu ovládajúceho blesky a bojové umenia, uvádza portál lidovky.cz.

V tuzemských kinách o priazeň fanúšikov superhrdinov už desať rokov súperia dvaja giganti - Marvel a DC. V Ázii sa zatiaľ prebúdza drak, ktorý s veľkou pravdepodobnosť pokúsi do "komiksového boja" zasiahnuť. Komiksové nakladateľstvo Bumilangit si so svojím počtom originálnych postáv a zápletiek za konkurenciou nezaostáva.

Rozdiely tu však sú. Príbehy Bumilangitu čerpajú viac z ázijskej mytológie a folklóru. Hrdinovia týchto komiksov dávajú namiesto klasických pästných súbojov prednosť choreograficky vypracovanému kung-fu.

V vo videu si pozrite trailer na snímku Gundala:

Bumilangit má zatiaľ vo svojom filmovom univerze pripravených osem snímok. Prvá z nich, Gundala, bola do kín v domácej Indonézii uvedená na prelome augusta a septembra. Príbeh rozpráva o tajomnom Gundalovi. Vedec zasiahnutý bleskom (Abimana Aryasatya) zistí, že má špeciálne schopnosti a ide bojovať so zločinom.

Zápletka je síce podobná Thorovi (Marvel) alebo Flashovi (DC), ale divákov si získal práve ázijský folklór a bojové choreografie. Na recenznom filmovom serveri IMDB má 7,6 bodov z 10. Snímka bol zaradená aj do programu prestížneho filmového festivalu v Toronte.

Gundala sa pritom v mnohých ohľadoch nakrúcal ako nezávislý film. Štáb nakrúcal v piatich mestách a sedemdesiatich lokáciách. Mal na to pritom len päťdesiat dní. To v praxi znamenalo, že napríklad všetky bojové scény sa mohli nacvičiť a následne nakrútiť len raz.

Indonézia je po Japonsku druhou ázijskou oblasťou, ktorá má v komiksoch silné zázemie. Prvé sériovo vydávané kreslené príbehy sa v krajine objavovali už v päťdesiatych rokoch minulého storočia a ich "boom" pretrval vlastne až dodnes.

Keď potom v roku 2015 indonézsky prezident Joko Widodo povolil v krajine zahraničné filmové investície, začali sa do miestneho filmového priemyslu hrnúť peniaze. Okrem toho, obyvatelia tretej najľudnatejšej krajiny na svete si filmy naozaj zamilovali.

Podľa agentúry Bloomberg sa v posledných troch rokoch v krajine otvorili každý deň dve nové premietacie sály. Bolo jasné, že pokladnica nápadov Bumilangitu na príbehy nezostane dlho nedotknutá. Ďalší na rade je komiksový film Slepý muž z jaskyne duchov (Si Buta dari Gua Hant).