Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.09.2019, 13:56

Spisovateľ, ktorý vyhral Anasoft literu: Z Vojvodiny by najradšej odišli všetci

Ivan Medeši píše o Vojvodine bez prikrášlení a s drsným humorom.

Spisovateľ, ktorý vyhral Anasoft literu: Z Vojvodiny by najradšej odišli všetci
Zdroj: archív Ivana Medešiho

Najlepšiu knihu 14. ročníka slovenskej literárnej ceny Anasoft Litera napísal literárny "enfant terrible" jednej z početných národnostných menšín, Rusnákov. Volá sa Jedenie a napísal ju v jazyku dolnozemských Rusínov, ktorý je v skutočnosti kodifikovanou východnou slovenčinou.

Ivan Medeši v nej píše o rodnej Vojvodine, a to bez prikrášlení a s drsným humorom, ktorý sa nevyhol ani tomuto rozhovoru, ktorý vyšiel v HNmagazíne pred rokom.

„Momentálne žijem na európskom pustom ostrove menom Srbsko a mám hlad.“ Takto ste pred rokom v krajanských novinách opísali svoj životný pocit. Pretrváva?
V Srbsku možno hladovať na veľa spôsobov. Za jedlom, za normálnym životom, za možnosťou kúpiť si týždenník za dve eurá – tak človek kupuje raz za rok novoročné dvojčíslo a potom prekutáva online archívy a informuje sa oneskorene. Som hladný po knižnom veľtrhu v Belehrade, kde som už päť rokov nebol, tak čítam, čo majú v obecnej knižnici, a celý rok striehnem na nejakú veľkú zľavu, keď daktoré vydavateľstvo začne krachovať a ponúka šesť knižiek za desať eur.

Vojvodinu tu na Slovensku zväčša vnímame tak trochu ako skanzen, kde sa v exoticko-archaickej podobe udržiavajú naše staré tradície. Ako život v tomto priestore vidíte vy?
Žije sa v realite, naháňa sa peniaz, to je pre každého priorita. Áno, tradície sa udržujú – na oficiálnej úrovni sa konajú akési folklórne festivaly a hoci je aj snaha ich nejako modernizovať, ja čosi také naozaj nemusím. Folklorizmus tu má svoje publikum a svojím spôsobom i slušný úspech, čo, myslím, vypovedá skôr o úbohosti súčasného života a nedostatku inej alternatívy. Ľudia sa zídu, poklábosia, vypijú si, a to je festivalová atmosféra, ktorú máme na dedine radi. Niečo iné je Nový Sad, čo je ozaj európske veľkomesto, je tu toľko menšín, klubov, akcií, svetov, že by mohli jedny druhé zasypať.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk