Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.08.2019, 14:27

Dobývanie hradu, sokoliari, gurmánske špeciality či dobové súboje. Krásna Hôrka sa vráti do stredoveku

Cez víkend štaruje na východe Slovenska jedno z najväčších historických podujatí na Slovensku.

Dobývanie hradu, sokoliari, gurmánske špeciality či dobové súboje. Krásna Hôrka sa vráti do stredoveku
Zdroj: TASR – Milan Kapusta

Ukážky historických bojov, kaskadérov na koňoch a množstvo atrakcií pre deti čaká na návštevníkov podujatia Krásnohorské hradné hry, ktoré sa uskutoční v sobotu 3. augusta na priestranstve pod hradom Krásna Hôrka v okrese Rožňava. Ako uvádzajú organizátori, 14. ročník prinesie atmosféru stredovekého života i dobových bitiek.

„Krásnohorské hradné dni patria medzi najväčšie historické podujatia v Košickom samosprávnom kraji i na Slovensku, preto si zaslúžia našu podporu. Pridanou hodnotou tohto podujatia je aj to, že prenecháva priestor lokálnym remeselníkom, ktorí tam vedia prezentovať svoje tradičné výrobky,“ povedal na margo hier predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Medzi konkrétne akcie, ktoré si organizátori prichystali, patrí tradičné dobývanie slameného hradu Slamburg, historický tábor, sokoliari, drevený kolotoč, ale aj ukážky dobových súbojov, či možnosť stať sa rytierom.

Jedným zo zoskupení, ktoré sa na tohtoročných hradných hrách predstavia, je česká divadelná a kaskadérska spoločnosť Štvanci. „Majú na konte množstvo šermiarskych, jazdeckých, ohnivých i svetelných šou. Táto umelecká skupina sa tiež zúčastňuje na natáčaní historických filmov a dokumentov, účinkovala aj vo filmoch Bathory či Johanka z Arku,“ uviedol organizátor Peter Legnár z občianskeho združenia (OZ) Tri ruže.

V programe je ďalej remeselnícky trh v podaní gemerských remeselníkov, nové gurmánske špeciality, pravý rytiersky či lukostrelecký turnaj, delostrelci i večerná hudobná bodka – kapela Massriot s lídrom Robom Šimkom.

Organizátori pre pohodlný presun návštevníkov pripravili kyvadlovú autobusovú dopravu medzi rožňavskou autobusovou stanicou a areálom. Na podujatie vypraví organizácia Košice Región Turizmus z metropoly východu aj mimoriadny vlak. Ten vyrazí zo železničnej stanice v Košiciach o 8.00 h a späť pôjde o 16.09 h.