Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.07.2019, 13:51

Katy Perryová jeden zo svojich najväčších hitov ukradla, rozhodol súd

O verditkte jednomyseľne rozhodla porota v Los Angeles.

Katy Perryová jeden zo svojich najväčších hitov ukradla, rozhodol súd
Zdroj: Reprofoto, YouTube/Katy Perry

Hit Dark Horse (Temný kôň) od americkej speváčky Katy Perryovej z roku 2013 je kópiou o päť rokov staršej piesne Joyful Noise (Radostný zvuk) kresťanského rappera Flamea. V pondelok o tom jednomyseľne rozhodla porota v Los Angeles. V noci na utorok to napísala agentúra AP s tým, že porota teraz rozhodne o pokute za porušenie autorských práv.

Spor o pôvod Dark Horse sa začal v roku 2014, kedy Flame zažaloval Perryovú, spolutvorcu piesne a tiež vydavateľstvo Capitol Records. Rapper, ktorý sa v tvorbe venuje kresťanským témam, v žalobe uviedol, že Dark Horse vychádza z jeho piesne Joyful Noise, ktorú v roku 2008 vydal na albume Our World: Redeemed.

Pozrite si porovnanie oboch piesní:

Perryová a jej spolupracovníci tvrdili, že nikto z nich Joyful Noise nepočul a že Flamea, ktorého občianske meno je Marcus Gray, dovtedy nepoznali. Porota však dala za pravdu Flameovi, ktorý vyhlasoval, že hudbu aj rytmus v Dark Horse takmer z polovice preberajú z piesne Joyful Noise.

Obhajcovia Perryovej argumentovali tým, že producenti singlu Dark Horse nikdy o piesni Joyful Noise nepočuli a ani nepočúvajú kresťanský rap ako žáner. Prekážalo im tiež to, že melódia samotnej piesne je taká jednoduchá (doslova ju označili za hudobnú abecedu), že by nemala byť vyhradená len pre jedného interpreta.

Pieseň Dark Horse bola jednotkou v americkej hitparáde magazíne Billboard štyri týždne a Perryovej priniesla nomináciu na cenu Grammy. Súd bude teraz rozhodovať, koľko bude musieť Perryová poškodenej strane zaplatiť.

Podobné pobúrenia z hudobného plagiátorstva sú u známych interpretov veľmi bežné. Vlani zažalovali správcovia pozostalosti speváka Marvina Gayeho hudobníkov Robina Thickea a Pharrell Williamsa.

Ich hit Blurred Lines z roku 2013 mal vykrádať Gayeho Got to Give it Up z roku 1977. Súd uznal nárok poškodenej strane a nariadil Thickemu a Williamsovi zaplatiť päť miliónov dolárov.

Ticketportal.sk