Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.07.2019, 15:02

Ruská verzia Černobyľu je na svete. Pozrite si prvú "ochutnávku"

Svetlo sveta uzrela ruská verzia minisérie.

Ruská verzia Černobyľu je na svete. Pozrite si prvú "ochutnávku"
Zdroj: Reprofoto, YouTube/HBO

Miniséria Černobyľ, ktorú pred časom odvysielala televízia HBO, sa stala jedným z najlepších televíznych diel posledných rokov. Najnovšie však uzrela svetlo sveta ruská verzia. Z YouTubu bol však trailer stiahnutý, nakoľko podľa portálu Joj.sk zaznamenal za krátky čas až 5 000 negatívnych reakcií, pričom pozitívnych bolo len 300.

Ukážku a prvú ochutnávku ruskej verzie si však môžete pozrieť na videu zverejnom na Facebooku:

Nová - ruská verzia mala vzniknúť ako reakcia na minisériu od televízie HBO, o ktorej sa Ruská komunistická strana vyjadrila, že ide o „ideologický nástroj určený na diskreditáciu a démonizáciu“ Sovietskeho zväzu.

"Po prvé, Roskomnadzor (Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií), spadajúca pod ministerstvo komunikácií Ruskej federácie, pozn. red.) by mal zablokovať prístup k tejto odpornej sérii na všetkých sledovačoch, na všetkých zdrojoch," uviedol vtedy Sergej Malinkovich, tajomník ústredného výboru Ruskej komunistickej strany.

"Po druhé, mali by byť začaté trestné konania proti režisérovi, scenáristovi a výkonnému producentovi seriálu podľa článku 129 Trestného zákona Ruskej federácie za ohováranie."

Portál Hollywood Reporter uviedol, že ruská stanica NTV neskôr prišla s vlastnou verziou jadrovej katastrofy, v rámci ktorej by mali diváci sledovať členov KGB, ktorí sa snažia odhaliť agenta CIA infiltrovaného medzi pracovníkmi elektrárne.

Práve účasť neznámeho agenta figuruje v rôznych alternatívnych teóriách popisujúcich, ako k nehode z apríla 1986 došlo. Portál upozorňuje, že ruská NTV je voľne naladitelná prokremeľská stanica, vlastnená skupinou Gazprom media, teda mediálnou odnožou plynárenského gigantu Gazprom.

Na seriál vraj značnú sumu uvoľnilo ruské ministerstvo kultúry. Kedy sa seriál bude vysielať, zatiaľ oznámené nebolo. Séria Černobyľ, ktorá sa pokúsila zobraziť okolnosti havárie čo najbližšie realite si vyslúžil celosvetovú pochvalu pre surové zobrazenie reality Sovietskeho zväzu z konca osemdesiatych rokov, či už vizuálne, tak v znázornení vtedajšej ťažkopádne byrokracie.

Ticketportal.sk