Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.06.2019, 10:47

Obdivuje ju Amerika aj Ázia, na Slovensku o nej takmer nevieme. Mladá fotografka má svetový úspech

Celý článok si môžete prečítať v aktuálnom vydaní magazínu prečo nie?!, ktorý je iba dnes - v pondelok 24. júna 2019 vložený do Hospodárskych novín. 

Obdivuje ju Amerika aj Ázia, na Slovensku o nej takmer nevieme. Mladá fotografka má svetový úspech
Zdroj: collective

O fotografke Márii Švarbovej sme už v prečo nie?! písali. Bolo to pred tromi rokmi, a práve vtedy sa talentovaná umelkyňa začala objavovať v zahraničných časopisoch a galériách. Jej séria Swimming pool sa medzitým stala doslova ikonickou. Pri jej premiére na Slovensku sme preto nemohli chýbať.

Bazény. Plavárne. Socialistická architektúra. Minimalizmus. Čisté línie. Symetria. Fotografický rukopis Márie Švarbovej sa stal vďaka sérii Swimming pool neprehliadnuteľným a čitateľným.

Pozrite si v galérii fotografie úspešnej fotografky Márie Švarbovej: 

​To, čo fotí ona, nerobí azda nikto iný. A to je zrejme kľúč k jej medzinárodnému úspechu. „Mám veľa výstav, cestujem, fotím nové projekty. A teraz som prišla s fotografiami z plavární na Slovensko.“ Celá séria vznikla u nás. Počas štyroch rokov zmapovala 13 slovenských plavární a vzniklo v nich približne 120 fotografií.

Jej tvorbu obdivujú takmer na celom svete. Pred pol rokom snímky z plavární zaplnili celé výstavisko v Tchaj-pej. Aj v týchto dňoch vystavuje v Južnej Kórei. Písalo sa o nej vo Vogue, Guardian aj na CNN.

„Keď som nafotila prvé štyri fotky, tak ma jeden známy slovenský fotograf upozornil, že to za hranicami nebude fungovať. Páčilo sa mu to, no predpovedal, že vo svete tým slovenským tabuľkám Zákaz skákať, Pozor, šmýka sa... nebude nik rozumieť.“

Ukázalo sa, ako veľmi sa mýlil. Ani nápisy v slovenčine neodradili ázijských alebo amerických fanúšikov Máriiných fotografií. „Fotia si to, prekladajú a veľmi sa im to páči. Všade vo svete, kde vystavujem, používajú tabuľky v slovenčine. Celkom si na tom idú,“ hovorí s úsmevom.

Aj po štyroch rokoch od prvých bazénových fotografií Mária verí, že môže ďalej rozvíjať svoj zaujímavý koncept. „Pridávam tému k téme. Nemám rada rýchlokvasené projekty, ktoré sa o mesiac skončia.“

Inšpirované socialistickou architektúrou
Fotografický štýl Márie Švarbovej sa zameriava na experimentovanie v rámci priestoru, farieb a atmosféry. Opiera sa o socialistickú architektúru verejných priestorov.

Vo svojich fotkách sa snaží harmonizovať človeka a jeho okolie. A priznáva, že má rada nostalgiu. Rutinné akcie, ako sú cvičenie, lekárske prehliadky či bežné domáce úkony, sú charakteristické vizuálnou čistotou. Jej tvorba je upokojujúca a symetrická, neraz akoby odrážala „atmosféru“ ticha.

„Ľudí baví čistota, minimalistická sofistikovanosť a synchronizácia. Mám veľmi rada, keď sú všetky línie vyrovnané, vertikálne aj horizontálne. Mám rada čistotu a vyčistený priestor.

V minimalizme chcem nechať divákom možnosť, aby si sami našli svoj vlastný priestor a vlastné pocity. Nechcem im diktovať, ako sa majú cítiť,“ vysvetľuje.

Zaujímavú úlohu na jej fotografiách zohrávajú modelky. Vyzerajú tak, ako keby im zobrala emócie. Sú súčasťou priestoru a sú s ním vo vzájomnej harmónii. „Modely sú bez emócií a patria do imaginárneho sveta. Nemajú osobnosť ani identitu. Nechávam divákom veľa priestoru, aby si toto všetko našli sami,“ zdôrazňuje fotografka. Dominantnými farbami sú červená, modrá, občas žltá.

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.