Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.06.2019, 11:45

Kniha, ktorá doteraz nevyšla nikde v okolitých krajinách, okrem Slovenska. Čím je mimoriadna?

Podľa historika sa vďaka tejto unikátnej knihe dostáva Slovensko v rámci Európy do popredia.

Kniha, ktorá doteraz nevyšla nikde v okolitých krajinách, okrem Slovenska. Čím je mimoriadna?
Zdroj: BUX

Exkluzívna kniha, ktorá dorazila na slovenský trh vyšla v špeciálnom prevedení a ako verná kópia originálu z roku 1661, doplnená o slovenský preklad latinského výkladu. Harmónia veľkého sveta bola jednou z najkrajších a najvýznamnejších kníh 17. storočia.

Teraz vyšla v limitovanom počte 111 očíslovaných výtlačkov na Slovensku. A už po piatich dňoch zostalo voľných len 40 výtlačkov. „Takáto kniha nikde v okolitých krajinách doteraz nevyšla,“ tvrdí historik Igor Zmeták. „Často o sebe hovoríme, že sme malá krajina, malý národ. Ale dôležité je, kam ideme a kam hľadíme.

Harmónia veľkého sveta je jedna z najvýznamnejších kníh vývoja európskej kultúry a civilizácie. Podľa Zmetáka sa vďaka tejto unikátnej knihe dostáva Slovensko v rámci Európy do popredia.

Harmónia veľkého sveta prináša exkluzívne dielo, ktoré prostredníctvom máp a komentárov predstavuje duchovný aj hviezdny obzor od antiky po raný novovek. Je akoby výpravou do sveta spred troch storočí.

Táto kniha bola pritom vo svojej dobe pýchou historických knižníc. Teraz ju môže vlastniť 111 ľudí, či už zberateľov, bibliofilov, milovníkov historických a vzácnych kníh. Za necelý týždeň sa pritom vypredali takmer 2/3 nákladu.

Pozrite si video, v ktorom historik Igor Zmeták predstavuje túto unikátnu knihu:

Kniha predstavuje európske medirytecké umenie a holandskú kartografickú školu. Obsahuje 29 ručne nalepených dvojstrán na lomoch papiera, ktoré zobrazujú unikátne mapy a medirytiny v originálnej mierke.
Vďaka odborným komentárom nadobúdajú tieto umelecké diela svoj plný význam.

Precízne mapy sú doplnené podrobnými vysvetleniami o Ptolemaiovej geocentrickej sústave, nechýbajú zaujímavé údaje o astronómovi Mikulášovi Kopernikovi a jeho heliocentrickej teórii či informácie o kompromisných riešeniach najlepšieho a najpresnejšieho pozorovateľa hviezdnej oblohy tých čias Tycha Brahe.

Komplet obsahuje:

  • výpravná, ručne viazaná kniha v koži (333 x 523 mm)
  • titulný list je pozlátený 22-karátovým rýdzim zlatom
  • predná a zadná strana, rovnako aj chrbát knihy je zdobený zlatou razbou, identickou s pôvodným vydaním z roku 1661
  • plátenná kazeta v zlatom prevedení s koženým chrbtom
  • funkčný astroláb umiestnený v špeciálnom priestore kazety a brožúru s popisom na jeho používanie
  • rukavice
  • dekrét o vlastníctve

Ticketportal.sk