Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.06.2019, 10:09

Nie je to dokument, nestalo sa to tak ako v seriáli, odkazujú bývalí zamestnanci elektrárne Černobyľ

  • "Nie je to dokument, ale ani číra fikcia."
  • Rádio Slobodná Európa zverejnilo krátke rozhovory s niekoľkými bývalými zamestnancami jadrovej elektrárne Černobyľ a ľudí, ktorí boli pri záchranných prácach a videli rovnomenný seriál o jadrovej havárii.
  • Čo hovoria o populárnej minisérii Černobyľ televízie HBO?
Nie je to dokument, nestalo sa to tak ako v seriáli, odkazujú bývalí zamestnanci elektrárne Černobyľ
Zdroj: Reprofoto, YouTube/HBO

"Každé umelecké dielo vytvára vlastnú realitu. Z toho, čo som videl, usudzujem, že je miniséria najbližšie k pravde zo všetkého, čo bolo doteraz nakrútené. Stále je to však ´na hony´ vzdialené tej realite, ktorú si pamätám ja," hovorí Sergerj Mirnyj, ktorý predtým pracoval v kontrolnom centre černobyľskej elektrárne.

Mirnyj bol jedným z takzvaných biorobotov, ktorí na streche elektrárne v šibeničných 90-sekundových limitoch odstraňovali rádioaktívny grafit, uvádza portál Lidovky.cz.

"Ako svedok skutočných udalostí v Černobyle vám môžem povedať, že realita bola ešte zaujímavejšia, nabitá emóciami a fantáziou viac, než si vôbec dokážete predstaviť," uzatvára. Mirnyj je jedným zo zakladateľov cestovnej agentúry Chernobyl Tours, ktorá dnes berie turistov do zóny okolo elektrárne.

"Nemyslím si, že je to podľa pravdy. Pre divákov je však dôležitá duša toho seriálu. Mnoho vecí bolo v skutočnosti úplne iných. Naozaj sa to nestalo tak, ako v seriáli, ale tá duša tam je," myslí si Sergijo Parašin, bývalý robotník v černobyľskej elektrárni.

​Podľa inžiniera Oleksija Breusa, bývalého zamestnanca v jadrovej elektrárni, miniséria Černobyľ mení skutočné roly kľúčových postáv havárie, akými bol vedúci elektrárne Viktor Brjuchanov, hlavný inžinier Nikolaj Fomin alebo zastupujúci inžinier Nikolaj Ďatlov.

"Ich postavy boli úplne nepochopené. Neboli to zďaleka takí zločinci, ako je ukázané v seriáli," zhrnul inžinier Oleksij Breus, bývalý zamestnanec elektrárne.

"Na ľudí to však zapôsobilo. Seriál ukázal divákom celý rozsah Černobyľskej katastrofy a celé dianie okolo nej. Samozrejme to nie je dokument, nie je to však ani fikcia. Je to rozhodne silné zobrazenie udalostí," dodáva.