Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.06.2019, 11:56

Pradivo lží: Čo neukázal posledný diel Černobyľa, ako skončili skutoční vinníci a kto mohol za haváriu?

  • Anatolij Ďatlov bol do konca presvedčený o tom, že neniesol na udalosti vinu.
  • V skutočnom súdnom procese boli odlišnosti.
  • Brjuchanov priznáva, že posledná zmena naozaj urobila v prevádzke niekoľko chýb, ktoré viedli k celému nešťastiu.
Pradivo lží: Čo neukázal posledný diel Černobyľa, ako skončili skutoční vinníci a kto mohol za haváriu?
Zdroj: HBO

Veľkú časť záveru úspešnej minisérie Černobyľ tvorí súdny proces so zamestnancami elektrárne. V skutočnosti bol však proces iný. Seriál navyše nasledujúce osudy obžalovaných vysvetľuje len v skratke. Čo sa v skutočne stalo s Ďatlovom, Brjuchanovom a Fominom?

Viktor Petrovič Brjuchanov (stvárnil ho Con O'Neill), Anatolij Stepanovič Ďatlov (Paul Ritter) a Nikolaj Fomin (Adrian Rawlins) práve sedia pred súdom za zodpovednosť na katastrofe, ktorá stála životy vyše štyritisíc ľudí (hoci sovietske zdroje uvádzali len 31 obetí), uvádzajú Lidovky.

Všetci boli odsúdení na desať rokov - Brjuchanov do väzenia a Ďatlov s Fominom do nápravných zariadení.

Pri skutočnom súdnom procese boli navyše ešte traja ďalší obžalovaní - Jurij A. Lauškin (inžinier a inšpektor), Boris Rogozkin (zmenový vedúci havarovaného reaktora 4) a Alexander P. Kovalenko (hlavný vedúci reaktora 4).

Lauškin dostal dva roky za zanedbanie povinností, Rogozkin sedem rokov za zanedbanie povinností a porušovanie bezpečnostných predpisov, Kovalenko tri roky za porušovanie bezpečnostných predpisov. Presné tresty uviedol v čase súdneho procesu napríklad denník Los Angeles Times.

Brjuchanov bol odsúdený na desať rokov odňatia slobody, ale zo zdravotných dôvodov si nakoniec odsedel len polovicu trestu. V rozhovore pre ruské médium Profil z roku 2006 priznáva, že posledná zmena naozaj urobila v prevádzke niekoľko chýb, ktoré viedli k celému nešťastiu.

​Vtedy si však rovnako ako Ďatlov myslel, že príčinou závady bola technika. Najviac však Brjuchanov vinil štát, ktorý v čase vyšetrovania katastrofy hájil len svoje záujmy. "Bolo to pradivo lží, ktoré nám zabránilo pátrať po skutočnej podstate nešťastia," povedal. Dnes žije v Kyjeve.

Ďatlov bol v čase výbuchu v riadiacej miestnosti (nie na toalete, ako v poslednom diele seriálu chvíľu tvrdil) a bol teda zasiahnutý plnou dávkou radiácie. Kvôli tomu až do konca života trpel zdravotnými ťažkosťami.

Hoci nemohol požiadať o prepustenie, ruská vláda mu udelila milosť v roku 1992. Rovnako ako Brjuchanov si tak odsedel iba polovicu trestu. Americkým novinárom po svojom prepustení tvrdil, že za nešťastie môžu konštruktéri reaktora a aparátnici.

V galérii si pozrite aj skutočný obraz toho, ako poznačil výbuch mesto Pripiať, ktoré je zobrazené aj v seriáli:

"To, čo sa stalo v Černobyle, sa deje vždy. Celú záležitosť vyšetrovali ľudia, ktorí mohli za chybnú konštrukciu reaktora," povedal. Tým narážal zrejme hlavne na Legasova, ktorý reaktor pomáhal navrhnúť a potom bol hlavným vyšetrovateľom celej katastrofy

Ďatlov zomrel v roku 1995 na zlyhanie srdca. Až do konca bol presvedčený o tom, že neniesol na udalosti vinu. Fomin si ešte počas pojednávania skúsil siahnuť na život. Rozlomil si okuliare a ostrým koncom rámu sa pokúsil podrezať

Ani Fomin si však nakoniec neodsedel celý trest, ale opäť zhruba polovicu. Z tej strávil viac ako tri roky v psychiatrickej liečebni, pretože sa nervovo zrútil. Po prepustení na amnestiu Fomin prekvapivo znovu pracoval v jadrovej elektrárni, tentoraz v ruskom meste Tver (predtým Kalinin).

Infomácie o tom, kde sa nachádza teraz, sa rôznia.