Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.04.2019, 13:47

Keď je za fotografiou viac ako na nej: Pozrite si najlepšie snímky sveta v rámci World Press Photo

  • Víťazom tohto ročníka prestížnej fotografickej súťaže World Press Photo je snímka plačúceho dievčatka z Hondurasu, zadržaného s matkou na hranici s USA od fotografa Johna Moorea.
  • Čech Michael Hanke v športovej kategórii sa zábermi boxerov vozíčkarov skončil druhý.
  • Hanke už pred dvoma rokmi získal druhé miesto v kategórii športovej reportáže za súbor fotografií z detských šachových turnajov. Výherca hlavnej ceny dostane 10 tisíc eur a víťazné snímky bude možné vidieť na výstavách v mnohých krajinách.
  • Súťaže sa zúčastnilo asi 4 700 fotografov s takmer 80 tisícmi snímok.
Keď je za fotografiou viac ako na nej: Pozrite si najlepšie snímky sveta v rámci World Press Photo
Zdroj: TASR/AP

Víťazná snímka zachytáva plačúce dievčatko z Hondurasu, zadržaného s matkou na hranici s USA od fotografa Johna Moorea. Dvojročná Yanela Sánchezová a jej matka Sandra boli zadržané na hranici s USA vlani 12. júna. Fotografia vyvolala búrlivú diskusiu o tvrdej migračnej politike prezidenta Donalda Trumpa, ktorá zahŕňala aj rozdeľovanie rodín migrantov.

Fotografie si pozrite v galérii:

​Časopis Time fotografiu uverejnil na titulnej strane, čo vyvolalo vlnu pobúrenia. Otec dvojročného dievčatka však neskôr britskému časopisu Daily Mail povedal, že jeho dcéra nebola oddelená od matky, ale boli zadržiavané spolu. Time si však za zverejnením snímky stál s tým, že fotografia zachytáva, čo "je v súčasnej chvíli v stávke".

V dôsledku vlny kritiky Trump nakoniec ešte vlani v júni politiku rozdeľovania rodín migrantov na južnej hranici ukončil. Fotograf Moore spolupracuje s agentúrou Getty Images. Tento rok sa v súťaži umiestnil v športovej kategórii aj český fotograf Michael Hanke so sériou snímok českého šampióna v Parabox Zdeňka Šafránka, ktorý tiež reprezentoval Česko vo sledge hokeji na paralympijských hrách a jazdí aj na handbiku.

Hanke, ktorého fotopríbeh skončil v kategórii druhý, pre ČTK povedal, že je s výsledkom úplne spokojný. Snímky sa podľa neho objavia na asi 110 výstavách po celom svete a snáď podľa neho povzbudí aj tých, ktorým sa podobná vec stala, pretože ukazujú, že plnohodnotný život sa dá žiť aj napriek zdravotným prekážkam. Hanke tiež zdôraznil, že World Press Photo si udržuje prestíž okrem iného aj tým, že vyhrávajú fotografie s poslaním.