Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.04.2019, 09:52

Dvanásťročný talent zo Slovenska žne medzinárodný úspech. Zo zahraničia si nesie niekoľko ocenení

Dvanásťročný talent zo Slovenska žne medzinárodný úspech. Zo zahraničia si nesie niekoľko ocenení
Zdroj: Pixabay

Dvanásťročný žiak Základnej umeleckej školy (ZUŠ) Jána Albrechta v Bratislave a mimoriadny študent vysokej školy vo Viedni Ryan Martin Bradshaw dosiahol ďalšie úspechy na prestížnych klavírnych súťažiach. TASR o tom informovala riaditeľka ZUŠ Jána Albrechta v Bratislave Lucia Celecová.

Medzinárodná klavírna súťaž v dánskom Aarhuse patrí k najväčším vo svete. Je rozdelená do dvoch vekových kategórií. Mladšia je pre súťažiacich do 16 a staršia do 22 rokov. "Porota zložená zo svetoznámych klaviristov a pedagógov vyberá súťažiacich na základe MP3 nahrávky.

V mladšej kategórii, v ktorej súťažil Ryan, porota posunula do hlavnej súťaže zo 180 uchádzačov 20. Tí si museli naštudovať 55– až 60-minútový program," priblížila Celecová. Ryan dostal v Aarhuse tri ocenenia. Ako najmladší účastník vo svojej kategórii získal druhé miesto, udelili mu cenu za najlepšie prevedenie skladby Carla Nielsena a cenu publika, ktorú organizátori udeľujú spoločne pre súťažiacich v oboch kategóriách.

Jedno z jeho vystúpení si pozrite aj vo videu:

Dvanásťročný Ryan sa aj v Moskve stal víťazom vo svojej kategórii. Okrem takzvanej Discovery prize dostal Cenu Vladimira Spivakova s pozvánkou na hudobný festival v Moskve a tiež Cenu Medzinárodného domu hudby v Moskve s možnosťou zúčastniť sa na festivale tzv. ruskej klavírnej školy.

Ryan Martin Bradshaw má otca z Austrálie a mamu Slovenku, je pravnukom známeho herca Martina Gregora a žije v Bratislave. Už ako šesťročný dokázal zahrať ľahšiu verziu Beethovenovej Ódy na radosť podľa sluchu. Reprezentoval Slovensko na Akadémii Franza Liszta v Budapešti v rámci projektu Bartók deťom.

Zahral si aj so Slovenským komorným orchestrom Slovenskej filharmónie. Zvíťazil na súťažiach v Brne, Záhrebe, Sofii a Salzburgu, následne prešiel úspešne prijímacím konaním na prestížnu University of Music and Performing Arts Vienna. Piešťanskému publiku zahrá Koncert D dur pre klavír a orchester. Ďalej v koncerte zaznejú diela Johanna Nepomuka Hummela, Eugena Suchoňa a Alexandra Albrechta.

Ticketportal.sk