Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.03.2019, 11:00

Febiofest mieri do regiónov s najkontroverznejším filmom o cirkvi

Film Wojteka Smarzowského Klérus vyvolal v Poľsku nevídanú kontroverziu. Otvorene zobrazuje praktiky a hriechy duchovných katolíckej cirkvi — vrátane pedofílie, smilstva, alkoholizmu či korupcie.

Febiofest mieri do regiónov s najkontroverznejším filmom o cirkvi
Zdroj: Reprofoto, YouTube/KinoSwiatPL

Po bratislavskej časti vycestoval Medzinárodný festival filmových klubov Febiofest do ďalších 15 slovenských miest a 17 filmových klubov. Do 10. apríla sa s podtitulom Best of MFFK Febiofest odohrá v Banskej Bystrici, Dubnici nad Váhom, Kežmarku, Košiciach, Leviciach, Lučenci, Martine, Modre, Nitre, Nových Zámkoch, Poprade, Prešove, Prievidzi, Trenčíne a Trnave.

Do jedenástich miest prinesie tento ročník festivalu jedinečné projekcie kontroverzného filmového hitu Klérus, ktorý inak nebude možné vidieť v kinách na Slovensku. "Tento rok v regiónoch neuvádzame širší výber filmov z festivalu, ale sústredili sme sa na jeho najzaujímavejšie tituly," hovorí umelecký riaditeľ festivalu Přemysl Martinek.

Kontroverzný Klérus

Film Wojteka Smarzowského Klérus vyvolal v jeho rodnej krajine, kde sa ku katolíckej cirkvi hlási viac ako 90 percent obyvateľov, nevídanú kontroverziu. Otvorene zobrazuje, hoci na fiktívnych filmových príbehoch troch kňazov, skutočné praktiky a hriechy duchovných katolíckej cirkvi — vrátane pedofílie, smilstva, alkoholizmu či korupcie.

Trailer k filmu si pozrite vo videu: 

Hneď po uvedení do kín sa stal najväčším hitom posledných rokov, trhol rekordy v návštevnosti, keď ho za prvé dni videlo dva a pol milióna Poliakov. Film Klérus, najnavštevovanejší filmový hit v dejinách poľskej kinematografie, ktorý si už pozrelo päť miliónov Poliakov, putuje po regiónoch v exkluzívnom uvedení.

Na Slovensku ho mohli vidieť diváci iba počas Febiofestu v Bratislave, a teraz v regionálnej časti, inak sa do našich kín nedostane. "V mestách, kde nie je z technického hľadiska možné Klérus premietnuť, ho zastúpi poľský reprezentant, pozoruhodný triler Útek," TASR o tom informovala PR manažérka Zuzana Kizáková.

Dodala, že v najväčších regionálnych metropolách, v Banskej Bystrici a Košiciach, organizátori do programu zaradili aj nový česko-slovenský film Chvilky (r. Beata Parkanová) s čerstvou držiteľkou Českého leva Jenovéfou Bokovou v hlavnej úlohe.

Vo výbere je aj nový slovensko-český film Punk je hned! debutujúceho režiséra Juraja Šlauku. Film, inšpirovaný detailne odpozorovaným životom 'pankáčov' prebývajúcich na periférii, ktorý otvoril 26. ročník festivalu

V programe figuruje aj dlhoočakávaná snímka Paola Sorrentina Oni a Silvio, hedonistický portrét bývalého talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho.