Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.03.2019, 16:36

Detektív našiel po dvadsiatich rokoch slávny Picassov obraz, koloval v podsvetí

Odhadovaná hodnota obrazu je 25 miliónov eur.

Detektív našiel po dvadsiatich rokoch slávny Picassov obraz, koloval v podsvetí
Zdroj: TASR/AP

Holandský detektív, ktorý v minulosti vypátral niekoľko stratených umeleckých predmetov, dnes oznámil, že našiel obraz Pabla Picassa ukradnutý pred dvadsiatimi rokmi.

Podľa Arthura Branda, ktorého po vzore filmového pátrača po pokladoch prezývajú Indiana Jones umeleckého sveta, koloval obraz z roku 1938 dlhé roky v holandskom podsvetí.

Obraz Buste de Femme (Dora Maar) patril podľa agentúry AP bohatému saudskoarabskému šejkovi a v roku 1999 ho neznámi páchatelia ukradli z jeho jachty, ktorá kotvila v juhofrancúzskom letovisku Antibes.

Brand po umeleckom diele pátral niekoľko rokov, získal ho nakoniec zhruba pred dvoma týždňami. Podľa neho má obraz, ktorý medzitým odovzdal poisťovni, hodnotu zhruba 25 miliónov eur.

Francúzska fotografka a maliarka Dora Maarová, ktorú Picasso na obraze zachytil, bola sedem rokov jeho milenkou. Do maliarovej smrti v roku 1973 viselo dielo v jeho dome.

"Všetci sa domnievali, že bol zničený - to sa stane s 90 percentami ukradnutých umeleckých predmetov, pretože sa nedajú predať," povedal Brand holandskému denníku De Volkskrant. Nakoniec sa však ukázalo, že obraz putoval z ruky do ruky holandským podsvetím.

Picassov obraz nie je prvým artefaktom, ktorý sa vďaka Brandovi po rokoch od straty opäť našiel.

Holanďan sa podieľal okrem iného na vypátraní dvoch bronzových skulptúr koní od rakúsko-nemeckého sochára Jozefa Thoraka, ktoré mali stáť pred budovou Hitlerovho ríšskeho kancelára. Vlani Brand vypátral byzantskú mozaiku so svätým Markom, ktorá bola ukradnutá z kostola na Cypre.