Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.03.2019, 14:19

Dobrá smrť od slovenského režiséra zvíťazila na festivale Jeden svět v kategórii Česká súťaž

  • Film sa stal víťazným filmom na festivale Jeden svět v kategórii Česká súťaž.
  • Odborná porota zložená z osobností svetovej kinematografie ocenila „nevtieravú prácu s kamerou, snahu nesúdiť a filmársku schopnosť vystavať prenikavý portrét o práve človeka na dôstojnú smrť“.
Dobrá smrť od slovenského režiséra zvíťazila na festivale Jeden svět v kategórii Česká súťaž
Zdroj: Continental film

Film Dobrá smrť získal na Festivale dokumentárnych filmov o ľudských právach Jeden svět Cenu Poroty v Českej súťaži a zároveň ho diváci ohodnotili ako tretí najlepší film festivalu.

V Prahe v rámci festivalu uviedli film za prítomnosti tvorcov trikrát. Odborná porota zložená z osobností svetovej kinematografie ocenila „nevtieravú prácu s kamerou, snahu nesúdiť a filmársku schopnosť vystavať prenikavý portrét o práve človeka na dôstojnú smrť“.

Skutočný príbeh nevyliečiteľne chorej Angličanky Janette, ktorý so svojím štábom spracoval režisér a producent Tomáš Krupa, sa k slovenským divákom dostane už tento štvrtok 21. marca 2019, a to vďaka distribučnej spoločnosti Continental film.

„Z doterajšej skúsenosti môžem povedať, že sa ukázalo ako veľmi ťažké umiestniť film na tému eutanázie na medzinárodných filmových festivaloch a predstava získania ocenenia ako skoro nemožná. Ďakujem v tomto zmysle festivalu Jeden svět za zaradenie filmu do svojho programu a medzinárodnej porote za odvážne rozhodnutie udeliť nám cenu. Moje poďakovanie patrí ale najmä Janette Butlinovej, film je predovšetkým o nej. So slovensko-českým filmovým štábom sme mali veľké privilégium prijať jej pozvanie a byť svedkami a dokumentaristami jej silného životného príbehu a osudu,“ povedal režisér a producent filmu Tomáš Krupa, ktorý si bol cez víkend previať cenu v Prahe osobne.

O výsledkoch v Českej súťaži rozhodovala na festivale Jeden svět trojčlenná odborná porota v zložení: Harry Vaughn – dramaturg prestížneho amerického festivalu Sundance, Juste Zavisaiteová - výkonná riaditeľka ľudskoprávneho festivalu Inconvenient Films a projektová manažérka Litovského centra pre ľudské práva, Alia Damaihatiová - riaditeľka indonézskeho festivalu v Jakarte s fórom Festival Film Dokumenter.

V sekcii figurovalo 12 filmov, osem z nich malo na festivale svoju premiéru. Zároveň diváci ohodnotili snímku ako tretí najlepší film festivalu.

„Téma eutanázie je veľmi citlivá problematika. Pri spracovaní si vyžaduje maximálny jemnocit a ten sa tvorcom podarilo docieliť. Tému smrti, umierania či samovraždy sme v tohtoročnom výbere Jedného sveta zaznamenali citeľne viac než v predchádzajúcich ročníkoch. Film Tomáša Krupu patril k tým najpozoruhodnejším na danú tému – a to práve vďaka veľmi intímnej kamere a blízkosti hlavnej hrdinky,” povedal programový riaditeľ festivalu Jeden svět Onděj Moravec.

Pozrite si oficiálny trailer filmu:


Dlho očakávaný film sprevádza podporná kampaň, do ktorej sa zapojilo 15 osobností z kultúry, spoločenského života, medicíny aj cirkvi. Zhodujú sa na tom, že smrť patrí medzi najdôležitejšie témy v živote a pripomínajú fakt, že všetci starneme a časom prídu aj obavy o kvalitu života i zo straty dôstojnosti.