Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.03.2019, 14:45

Cannes si vybralo slovenskú Obeť

Slovenská tvorba sa dostala do výberu 15 najsľubnejších filmových projektov sveta.

Cannes si vybralo slovenskú Obeť
Zdroj: @Michal Blaško

Festival Cannes si vybral slovenskú Obeť, ďalší filmový projekt Michala Blaška. Mladý slovenský režisér Michal Blaško sa už po druhý krát vo svojej kariére vráti na pôdu jedného z najprestížnejších svetových festivalov Cannes.

Po tom, ako tu v roku 2017 uviedol vo svetovej premiére svoju snímku Atlantída, 2003, tentokrát na Riviére odprezentuje svoj pripravovaný celovečerný debut Obeť.

Slovensko medzi najsľubnejšími filmovými projektmi sveta

V histórii slovenskej kinematografie je tak druhým tvorcom vôbec, ktorého vybrali na podujatie pod hlavičkou Cinéfondation - L’Atelier, kde sa ocitlo 15 najsľubnejších filmových projektov z celého sveta.

„Účasť na tejto platforme je skvelá hlavne v tom, do akej spoločnosti filmárov a projektov sme boli vybratí. Dôvera zo strany Cannes je vzácna a pre nás mimoriadne povzbudzujúca vo fáze, v ktorej sa s filmom práve nachádzame, a to krátko pred jeho realizáciou,“ povedal Michal Blaško.

„S projektom sú na festivale oboznámení v podstate od jeho začiatku a pravidelne sledujú naše kroky. Verím preto, že sa nám ho podarí dotiahnuť do šťastného konca a budúci rok budeme môcť Obeť uviesť divákom," dodal.

Projekt zaznamenal ohlas už v januári na medzinárodnom fóre When East Meets West v Trieste, kde získal ocenenie 15-tisíc eur na postprodukciu.

Zdroj: @Michal Blaško

​Michal Blaško si pripísal úspechy už počas štúdií ako režisér krátkych filmov. Tri jeho filmy uviedli vo svetovej premiére na štyroch slávnych festivaloch ako Cannes, San Sebastian, Karlove Vary či Varšava.

Jeden z jeho ďalších animovaných projektov sa tiež zúčastnil Short Film Project Labu na Berlinale. Medzinárodne oceňovaná krátka snímka Atlantída, 2003, ktorá bola jeho bakalárskym filmom, si pripísala na svoje konto Cenu Magnesia za najlepší študentský film, udeľovanej v rámci cien Český lev a odkúpila ho do vysielania známa televízia ARTE.

Obeť je príbehom imigrantky

Celovečerný debut mladého slovenského režiséra Michala Blaška, absolventa VŠMU, Obeť, vznikne v slovensko-česko-ukrajinskej koprodukcii a má medzinárodné ambície.

Je príbehom imigrantky Iriny, slobodnej matky, žijúcej v malom českom meste. V jednu noc skončí jej syn s vážnymi poraneniami v nemocnici. Tam polícii aj Irine prizná, že za brutálnym útokom stála trojica Rómov.

Irina volá po spravodlivosti a odsúdení vinníkov, pričom celé mesto jej preukazuje solidaritu. Kým ona postupuje v spoločenskom rebríčku vyššie a vyššie, začínajú sa dostávať na povrch nejasnosti v synovej výpovedi a je otázne, či sa útok vôbec stal.

Anatómia jednej nevinnej lži, ktorá sa rozrastie do hystérie obrovských rozmerov, vypovedá veľa o náladách dnešnej spoločnosti a ukazuje silu predsudkov. Príbeh je voľne inšpirovaný skutočnou udalosťou.

„Potenciál, ktorý v sebe táto na prvý pohľad jednoduchá premisa nesie, ma oslovil natoľko, že som sa prostredníctvom príbehu o vzťahu matky a syna rozhodol naexponovať krehkosť v súčasnej spoločnosti a zároveň ukázať, na akých tenkých pilieroch stojí,“ hovorí Michal Blaško.

L´Atelier vznikol v roku 2005 v rámci prestížneho festivalu v Cannes, aby podporoval a napomáhal vývoju novej generácie filmárov po celom svete. V 15. ročníku L´Atelier-u, ktorý sa uskutoční od 16. do 23. mája 2019, sa zúčastní 15 projektov začínajúcich, ale aj známych filmárov zo 15 krajín v kombinácii režisér - producent a budú mať možnosť sa stretnúť s potenciálnymi partnermi.

Ticketportal.sk