Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.02.2019, 09:33

Spolitizovaná Eurovízia: Ukrajina môže na finále zabudnúť

"Som hudobníčka, nie nástroj v politickej aréne," uviedla vo vyhlásení speváčka, ktorá mala zastupovať Ukrajinu.

Spolitizovaná Eurovízia: Ukrajina môže na finále zabudnúť
Zdroj: Reuters

Ukrajina sa nezúčastní finále medzinárodnej pesničkovej súťaže Eurovízia, ktorá sa v máji uskutoční v Tel Avive. V stredu to oznámila ukrajinská verejnoprávna rozhlasová a televízna stanica NSTU.

Tá sa predtým nezhodla s víťazkou národného kola Annou Korsunovou, ktorá sa následne finále odmietla zúčastniť. Dôvodom sporu je skutočnosť, že 27-ročná speváčka občas vystupuje v znepriatelenom Rusku. Reprezentovať Ukrajinu odmietli aj ďalší hudobní interpreti.

"Kvôli nadmernej politizácii počas národného kola sa prevádzkovateľ vysielania rozhodol nezúčastniť sa medzinárodnej pesničkovej súťaže Eurovízia 2019," uviedla v stredu vo vyhlásení NSTU.

Podľa nej národné kolo ukázalo, že spojenie niektorých ukrajinských umelcov s Ruskom je stále veľmi silné, čo je však prijateľné len pre časť ukrajinskej spoločnosti.

Korsunovú, ktorá používa umelecké meno Maruv, za koncertovanie v Rusku kritizovalo mnoho ukrajinských politikov. NSTU si jej reprezentáciu vo finále preto podmieňovala tým, že sa v budúcnosti vystúpenia v Rusku zriekne. To však speváčka odmietla ako absurdné a ultimatívne. "Som hudobníčka, nie nástroj v politickej aréne," uviedla vo vyhlásení.

NSTU následne ponúkla účasť vo finále súťaže triu Freedom Jazz, ktoré v národnom kole obsadilo druhé miesto a skupine Kazka, ktorá skončila tretia. Obaja interpreti však ponuku odmietli.

Svoj nezáujem v stredu vopred oznámila aj kapela Brunettes Shoot Blondes, ktorá skončila štvrtá. Odôvodnila to tým, že v národnom kole nevyhrala. Politický konflikt medzi Moskvou a Kyjevom ovplyvnil chod prestížnej pesničkovej súťaže už po niekoľkýkrát.

V roku 2017 hostila finále Eurovízie Ukrajina a zakázala vstup do krajiny ruskej invalidnej interpretke Julii Samojlovovej, pretože bez súhlasu ukrajinských úradov cestovala na Krym.

Rok predtým vzbudila medzi Rusmi pohoršenie ukrajinská speváčka Džamal, ktorá medzinárodnú súťaž vyhrala s piesňou nazvanou "1944" o deportáciách Tatárov z Krymu počas vlády sovietskeho diktátora Josifa Stalina.

Ticketportal.sk