Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.02.2019, 14:25

Snímka slovenského režiséra zobrazí Dobrú smrť v skutočnom príbehu

Skutočný príbeh Angličanky Janette sprevádza otázka - sme vlastníkmi života, alebo život vlastní nás?

Snímka slovenského režiséra zobrazí Dobrú smrť v skutočnom príbehu
Zdroj: Continental film

Film Dobrá smrť figuruje v Českej súťaži na obľúbenom Festivale dokumentárnych filmov o ľudských právach Jeden svět. V Prahe ho uvedú až trikrát: 9., 10. a 15. marca 2019.

Podľa programového riaditeľa Ondřeja Moravca je to jeden z tohtoročných najpozoruhodnejších filmov na danú tému.

Snímku režiséra a producenta Tomáša Krupu uvidia aj návštevníci festivalov 4 živly v Banskej Štiavnici a Febiofest v Bratislave. Do slovenských kín film vstupuje 21. marca 2019, vďaka distribučnej spoločnosti Continental film.

„Téma eutanázie je veľmi citlivá problematika. Pri spracovaní si vyžaduje maximálny jemnocit a ten sa tvorcom podarilo docieliť. Tému smrti, umierania či samovraždy sme v tohtoročnom výbere Jedného sveta zaznamenali citeľne viac než v predchádzajúcich ročníkoch. Film Tomáša Krupu patril k tým najpozoruhodnejším na danú tému – a to práve vďaka veľmi intímnej kamere a blízkosti hlavnej hrdinky,” povedal programový riaditeľ festivalu Jeden svět Onděj Moravec.

„Film ukázal, že na ľudí pôsobí nad rámec témy eutanázie. Aj tento záujem vnímam ako potvrdenie toho, že smrť nás ako téma zaujíma a skutočné, silné autentické príbehy nás neprestávajú vyzývať k tomu, aby sme premýšľali o svojich životoch; a to je pre mňa, ako pre filmára, dobrá správa. Teším sa na ďalšie stretnutia s divákmi,“ povedal Tomáš Krupa.

Nevyliečiteľne chorá Janette by rada ukončila svoj život dôstojne, preto sa rozhodne pre dobrovoľnú, lekárom asistovanú smrť. Keďže tú vo Veľkej Británii, kde žije, neumožňujú, rozhodne sa odcestovať do Švajčiarska.

Cestu musí naplánovať skôr než jej to rýchlo postupujúca choroba znemožní. Syn Simon, ktorý po nej zdedil svalovú dystrofiu, má pre matkino rozhodnutie viac pochopenia než dcéra Bridget.

Tvorcovia v týchto dňoch zverejnili trailer filmu:

V slovenskej predpremiére uvedie snímku Dobrá smrť Zimný filmový festival 4 živly v Banskej Štiavnici a to v sobotu 23. februára, Medzinárodný festival filmových klubov Febiofest má film na programe v piatok 22. marca 2019. Distribučná premiéra je 21. marca tohto roku. Filmovú novinku budú môcť vidieť diváci po celom Slovensku.