Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.02.2019, 10:00

Kontroverzie popularite nestačia: Čím chcú organizátori Oscarov zvrátiť prepad sledovanosti?

  • Oscarová show v posledných rokoch zápasí s prepadom sledovanosti. Vlaňajší ročník videlo vôbec najmenej ľudí v histórii.
  • Popularitu mu paradoxne zvyšujú kontroverzie.
  • Čo ste o tomto ročníku nevedeli a aké zmeny organizátori pre zvýšenie sledovanosti pripravili?
Kontroverzie popularite nestačia: Čím chcú organizátori Oscarov zvrátiť prepad sledovanosti?
Zdroj: Reuters

Tohtoročný galavečer pri príležitosti odovzdávania cien americkej filmovej akadémie Oscar nebude mať jedného hlavného moderátora. Na pódiu budú rôzne osobnosti, ktoré predstavia nominovaných v jednotlivých kategóriách a vyhlásia víťaza.

Popularitu Oscarov zvýšili kontroverzie

Po niekoľkých týždňoch nejasností okolo hostiteľa udeľovania prestížnych filmových cien to oznámila zástupkyňa televízie ABC Karey Burkeová. Rolu hlavného moderátora mal pôvodne prevziať komik Kevin Hart. Vzdal sa jej však kvôli roky starým kontroverzným vyhláseniam na účet ľudí s menšinovou sexuálnou orientáciou.

"Je iróniou, že nejasnosť (okolo hlavného moderátora) spravila z Oscarov tému rozhovorov," uviedla Burkeová z televízie ABC, ktorá dlhodobo galavečer prenáša. Záujem, aký kontroverzie okolo hostiteľa slávnostného večera vyvolali, je podľa Burkeovej dôkazom, že Oscary hrajú stále dôležitú úlohu a diváci o ne majú záujem.

Americký komik Kevin Hart sa vzdal vlani v decembri role moderátora oscarového večera iba dva dni po tom, čo verejnosti s nadšením oznámil, že ju prijal. Urobil tak potom, čo sa na verejnosti objavili jeho takmer desať rokov staré príspevky z Twitteru, v ktorých sa vyjadroval na adresu ľudí s menšinovou sexuálnou orientáciou. Hart svoje vtedajšie vyjadrenia označil za "necitlivé slová".

Hart sa pritom mal stať jedným z mála černošských hercov, ktorí doteraz Oscary uvádzali a prispieť tak k väčšej rasovej vyváženosti cien, ku ktorej boli akademici v posledných rokoch vyzývaní.

Tohtoročné zmeny a novinky

Oscarová show v posledných rokoch zápasí s prepadom sledovanosti a vlaňajší ročník videlo vôbec najmenej ľudí v histórii. Organizátori sa preto rozhodli skrátiť tohtoročný slávnostný večer (bude 24. februára) o 30 minút a udržať jeho dĺžku pod hranicou troch hodín.

Na pódiu počas galavečera nebude jeden hlavný moderátor, vystrieda sa na ňom mnoho slávnych tvárí, ktoré predstavia jednotlivých nominovaných a vyhlásia víťaza. ABC už skôr oznámila, že obálky zverí do rúk Tine Feyovej, Whoopi Goldbergovej, Danielovi Craigovi, Jennifer Lopezovej, Chrisovi Evansovi či Constance Wuovej.

Hlavného moderátora nebude mať galavečer iba po druhýkrát v histórii. Naposledy sa to stalo v roku 1989. Ceny sa odovzdávajú už od roku 1929.

Najviac nominácií na ceny americkej filmovej akadémie Oscar za rok 2018 získala mexická dráma Roma a historická snímka Favoritka. Oba filmy ich majú desať. Len o dve nominácie menej získala romantická dráma Zrodila sa hviezda so speváčkou Lady Gaga.

Ticketportal.sk