Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.01.2019, 10:08

Krádež po rusky: Páchatelia obraz zvesili a jednoducho si ho odniesli. Polícia ho našla na stavbe

Napriek tomu, že v čase krádeže bola galéria plná návštevníkov, obraz sa im ukradnúť podarilo.

Krádež po rusky: Páchatelia obraz zvesili a jednoducho si ho odniesli. Polícia ho našla na stavbe
Zdroj: Wikimedia/Robert Broadie

Neznámi páchatelia ukradli z preslávenej moskovskej Treťjakovskej galérie krajinomaľbu ruského maliara gréckeho pôvodu Archipa Kuindžiho. Podľa moskovskej polície bola krádež veľmi trúfalá, stala sa počas Kuindžiho súbornej výstavy, keď bola galéria plná ľudí.

Podľa záznamov z videokamier dvaja zlodeji obraz jednoducho dali dole zo steny a odniesli. Všetci návštevníci museli galériu opustiť a absolvovať osobnú prehliadku.

Agentúra AP informovala, že príslušníci ruskej polície ho našli v pondelok. Ministerstvo vnútra v vyhlásilo, že zadržali 31-ročného podozrivého z krádeže a získali obraz, ktorý bol skrytý na stavbe pri Moskve. Polícia uviedla, že muž je od decembra prepustený na kauciu.

Obraz bol podľa agentúry TASS do Moskvy na výstavu Kuindžiho tvorby zapožičaný z Petrohradu.
Krajinomaľba z roku 1908 bola poistená na 185-tisíc dolárov (163-tisíc eur). Niektoré iné obrazy tohto maliara, ktorý tvoril v Petrohrade, sa na aukciách predali za viac ako tri milióny dolárov.

Podľa agentúry TASS moskovské policajné veliteľstvo zrejme požiada o spoluprácu medzinárodnú policajnú organizáciu Interpol. Zlodeji vraj mohli obraz ukradnúť na zákazku.

Obraz "Aj-Petri. Krym" nazvaný podľa jedného z krymských vrcholov vytvoril Kuindži v roku 1908, roku 2008 bola jedna z Kuindžiho prác v aukčnej sieni Sotheby's vydražená za tri milióny dolárov (2,6 milióna eur).

Treťjakovská galéria sa stala terčom zlodejov a vandalov už niekoľkokrát. Vlani v máji jeden z návštevníkov vážne poškodil majstrovské plátno maliara Ilju Repina nazvané "Ivan Hrozný a jeho syn Ivan". Muž kovovou tyčou prerazil ochranné sklo a obraz na niekoľkých miestach pretrhol.

Minulý týždeň neznámi páchatelia ukradli z moskovského Štátneho historického múzea vzácnu ikonu zo 16. storočia v hodnote štyroch miliónov rubľov (53-tisíc eur).

Ticketportal.sk