Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.12.2018, 11:32

Prestížnu britskú cenu za umenie získala videoumelkyňa za film nakrútený na iPhone

Turnerovu cenu získala škótska videoumelkyňa Charlotte Prodgerová.

Prestížnu britskú cenu za umenie získala videoumelkyňa za film nakrútený na iPhone
Zdroj: Reuters

Prestížnu britskú Turnerovu cenu za umenie získala v utorok škótska videoumelkyňa Charlotte Prodgerová za krátky film nakrútený na iPhone. Informovala o tom agentúra AFP.

Prodgerová má 44 rokov, pôsobí v Glasgowe a svoje domovské Škótsko zastupovala na tohtoročnom Benátskom bienále, svetoznámej prehliadke súčasného výtvarného umenia. Otvorene sa hlási k homosexualite.

Spoločne s Turnerovou cenou za rok 2018 získala finančnú odmenu 25-tisíc libier (28-tisíc eur). Porotu, ktorá vyberala laureáta spomedzi štyroch finalistov, zaujala Prodgerovej 33-minútová autobiografická vizuálna kompilácia s názvom BRIDGIT, ktorá okrem ďalších tém skúma otázku queer identity.

Turnerova cena je pomenovaná po slávnom anglickom maliarovi Williamovi Turnerovi (1775-1851). Udeľujú ju od roku 1984 umelcom žijúcim v Británii.

Cena často vyvoláva kontroverzné reakcie a diskusie o význame moderného umenia. Vlaňajšou laureátkou bola v Zanzibare narodená umelkyňa Lubaina Himidová. Ocenili ju za diela dotýkajúce sa problematiky rasizmu, kolonializmu a africkej diaspóry.

Ticketportal.sk