Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.11.2018, 11:48

Lúčnica, Milan Rúfus a slovenské kroje: majú spoločnú najnovšiu knižnú lahôdku

Poézia v krojoch. Luxusná kniha v originálnom dizajne .

Lúčnica, Milan Rúfus a slovenské kroje: majú spoločnú najnovšiu knižnú lahôdku
Zdroj: BUX

Do tejto knihy sa dostali nádherné kroje. Tradičný slovenský odev je pritom plný vizuálne zaujímavých detailov a pútavých farebných kombinácií, ktoré dávajú vyniknúť ženskej kráse, mužskému šarmu i detskej roztopaši.

Úžasne tak doplnili básne Milana Rúfusa. Pri príležitosti nedožitých 90.narodenín tohto ikonického slovenského básnika vyšla jedinečná kniha, z ktorej vyžaruje vznešenosť i krása.

Kniha s názvom Poézia v krojoch/Kroje v poézii vychádza v limitovanom náklade a v originálnej grafickej podobe. Do života ju uviedli viaceré známe osobnosti, ako šéf Lúčnice Marián Turner, hudobná skladateľka Ľubica Čekovská, herec a recitátor Štefan Bučko, rímskokatolícky kňaz Ján Sucháň, či Magda Rúfusová, manželka ikonického poeta.

Pozrite si reportáž z uvedenia knihy:

Komplet Poézia v krojoch / Kroje v poézii zahŕňa:

  • exkluzívnu knihu s plátennou obálkou s razbou ľudových ornamentov metalickou a bielou farbou
  • plátenné puzdro v rovnakom prevedení ako je obálka knihy
  • dva plagáty s parciálnym lakom: mladá žena v sviatočnom kroji z Očovej (480 x 700 mm) a vydatá žena v tekovskom kroji s čepcom (700 x 480 mm)
  • nástenný kalendár Poézia v krojoch / Kroje v poézii na rok 2019 (480 x 445 mm)
  • rukavice

„Kniha ponúka slovenské kroje na nadčasových umeleckých fotografiách a poéziu, ktorá nikdy nezostarne. Táto exkluzívna publikácia je oslavou génia slovenského ľudu a umeleckého nadania básnika Milana Rúfusa,“ povedala Gabriela Belopotocká z vydavateľstva Ikar.

,,Milan bol ideálny človek, ktorý nepodľahol nijakým vetrom a žil svoj život. Som šťastná, že som život mohla prežiť práve po boku tohto muža,” zaspomínala si Magdaléna Rúfusová.

Autorom fotografií je známy slovenský fotograf Peter Brenkus, ktorého vášňou je fotografovanie tanca, aktérov vážnej hudby a folklóru. Kniha Poézia v krojoch / Kroje v poézii zahŕňa nadväzuje na obrazovú publikáciu Odetí do krásy, ktorá vyšla v júni tohto roku a stala sa slovenským bestsellerom. Ponúkla viac ako sto krojových variácií na 945 farebných fotografiách ľudovej kultúry z 19 svojráznych oblastí Slovenska.