Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.11.2018, 14:51

Laureátmi cien za knižnú tvorbu sa stali Farkašová, Rezník a Moravčík

V šiestich kategóriách udelila porota šesť hlavných cien a päť prémií.

Laureátmi cien za knižnú tvorbu sa stali Farkašová, Rezník a Moravčík
Zdroj: Tasr

V Galérii mesta Bratislavy v Pálfiho paláci sa vo štvrtok uskutočnilo slávnostné odovzdávanie výročných cien a prémií Spolku slovenských spisovateľov (SSS) za knižnú tvorbu roku 2017.

Pozrite si prehľad ocenení:

  • Cenu Ladislava Ťažkého za prózu získala Etela Farkašová s románom Scenár. Cena Milana Rúfusa za poéziu patrí Jaroslavovi Rezníkovi za básnickú zbierku Keď stíchne naša krv.
  • Cenu Márie Ďuríčkovej za literatúru pre deti získal Jozef Kollár so zbierkou Keď ťa chytím, tak ťa zjem!.
  • Cenou Kláry Jarunkovej za literatúru pre mládež ocenili Margitu Ivaničkovú za román S tromi psami za pätami.
  • Cena Alexandra Matušku za esejistiku patrí Pavlovi Dinkovi za zbierku esejí Láska k moci a moc lásky.
  • Cenu Vladimíra Ferka za literatúru faktu si odniesol Leopold Moravčík za cestopisnú knihu Čína na konci Dlhého pochodu, ktorá tiež získala prvenstvo v online hlasovaní o Cenu čitateľa 2018.

Celkovo 67 diel vydaných v kalendárnom roku 2017 a prihlásených do súťaže ich vydavateľmi či autormi hodnotila odborná porota. V šiestich kategóriách udelila šesť hlavných cien a päť prémií.

Tie získali v kategórii próza Peter Mišák za knihu Alicine psy, v kategórii poézia Oľga Gluštíková za dielo Atlas biologických žien a Jana Melcerová za titul Žmúrim do tmy.

V kategórii literatúra pre deti ocenili prémiou Martu Hlušíkovú za titul Len sa teš, pampúch a v kategórii literatúra pre mládež Jaroslavu Kuchtovú za dielo Keby som mal brata. Ocenené diela budú vystavené aj na práve sa začínajúcom knižnom veľtrhu Bibliotéka 2018.