Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.10.2018, 10:53

Knižná lahôdka na jesenné večery: Bezkonkurenčný Hercule Poirot

  • Práve vyšlo súborné vydanie poviedok s najobľúbenejším fiktívnym detektívom všetkých čias.
  • Jedinečná kniha pre milovníkov Hercula Poirota, akých nie je na našom trhu veľa. 
  • Spracované v jedinečnom dizajne a s obsahom, ktorý tu ešte nebol.
Knižná lahôdka na jesenné večery: Bezkonkurenčný Hercule Poirot
Zdroj: BUX, Reuters

Hercule Poirot – Poviedky je luxusne upravená, bohato ilustrovaná kniha s kazetou, ktorá obsahuje 55 prípadov slávneho belgického detektíva vrátane poviedky, ktorú v Spojenom kráľovstve publikovali až sedemdesiat rokov po jej vzniku: Poirot a záhada na regate.

Ako bonus boli do zbierky zaradené aj pôvodné verzie dvoch príbehov Agathy Christie: Únos Kerbera zo zbierky Herkulovské úlohy pre Hercula Poirota a Nehoda s loptičkou, ktorú neskôr autorka spracovala do detektívky Nemý svedok.

Slovenské vydanie poviedok s Herculom Poirotom je unikátne aj z prekladateľského hľadiska, keďže preklad je dielom jediného človeka – renomovanej prekladateľky Alexandry Ruppeldtovej.

Okrem poviedok zo súboru Herkulovské úlohy pre Hercula Poirota a poviedky Druhý gong, ktorá vyšla v zbierke poviedok s názvom Svedok obžaloby, všetky ostatné poviedky v tomto zväzku vychádzajú v slovenčine prvý raz.

A napokon ešte jeden špeciálny bonus: originálny doslov ku knihe napísala známa slovenská humoristka a moderátorka Elena Vacvalová. Takto začala:

„Podľahla som čaru jeho osobnosti tak bezhlavo, že som sa rozhodla po dlhom-predlhom váhaní napísať mu. Ostáva mi už len veriť, že slečna Lemonová môj list niekde nezapotroší… aj keď, ako ju poznám, je to absolútne vylúčené! Priznám sa, že už s oslovením som mala problémy, ale napokon som sa rozhodla takto: Môj vzácny neznámy priateľ…“

A čo presne napísala Herculovi Poirotovi? To sa dozviete v samotnej knihe Hercule Poirot – Poviedky.

Hercule Poirot na scéne

Hercule Poirot sa prvý raz objavil v románe Vražda na zámku Styles, ktorý začala Agatha Christie písať v roku 1916 a vydala ho o štyri roky neskôr.

Autorka obsadila Poirota do ďalších vyše tridsiatich románov, necelých šesťdesiatich poviedok a jednej pôvodnej drámy. V románe Opona: Poirotov posledný prípad z roku 1975 legendárny belgický detektív umiera.

Jeho príbehy boli úspešne zdramatizované ako divadelné predstavenia, rovnako slávne sú rozhlasové, filmové a televízne spracovania, vznikli aj komiksové a manga série.

Od roku 2014 vychádzajú nové prípady autorizované dedičmi práv Agathy Christie, a to z pera britskej prozaičky Sophie Hannahovej.

Agatha Christie

Patrí k legendárnym tvorcom detektívok. Napísala takmer 300 diel vrátane divadelných a rozhlasových hier, romantických próz, zbierky poézie, súboru básní, poviedok pre deti a autobiografie Môj životopis.

Prežila dve manželstvá (v roku 1919 sa jej narodila dcéra Rosalind), absolvovala cestu okolo sveta i niekoľko archeologických výprav na Stredný východ.

Za celoživotné dielo jej v roku 1971 udelili titul Dáma britského impéria. S takmer dvoma miliardami predaných výtlačkov kníh (polovicou v angličtine a druhou polovicou vo vyše sto jazykoch) je najvydávanejšou prozaičkou na svete – predstihla ju iba Biblia a Shakespeare.

Ticketportal.sk