Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.10.2018, 10:05

Divadelné "Oscary" ocenili to najkvalitnejšie zo slovenskej divadelnej scény

 • Ceremoniál 23. ročníka sa tento rok konal v historickej budove SND.
 • Najviac hlasov divákov získalo Divadlo Kontra Spišská Nová Ves.
 • Ceny DOSKY sú ocenením vo všetkých žánroch: činoherné divadlo, opera, muzikál, bábkové divadlo, balet, súčasný tanec.
Divadelné "Oscary" ocenili to najkvalitnejšie zo slovenskej divadelnej scény
Zdroj: Michal Illa

Počas slávnostného ceremoniálu 7. októbra v historickej budove SND sme sa dozvedeli víťazov 23. ročníka Divadelných ocenení sezóny – DOSKY 2018. V tomto roku bola prvýkrát odovzdaná aj Cena Slovenskej sporiteľne pre Divadlo sezóny 2018.

Anketu DOSKY vyhlasuje Asociácia súčasného divadla. Ceny DOSKY sú ocenením tvorivých činov v oblasti profesionálneho divadla na Slovensku, a to vo všetkých žánroch: činoherné divadlo, opera, muzikál, bábkové divadlo, balet, súčasný tanec.

Ceny DOSKY sa udeľujú od roku 1996. Novinkou v tomto bolo, že sa organizátori rozhodli zapojiť do hlasovania divákov v rámci celého Slovenska. Najviac hlasov si získalo Divadlo Kontra Spišská Nová Ves, ktoré si od generálenho partnera Slovenskej sporiteľne prevzalo grant vo výške 5 000 eur.

Ceremoniál 23. ročníka sa konal 7. októbra 2018 v historickej budove SND v réžii Aleny Lelkovej. Moderátormi boli Lucia Siposová a Juraj Rašla.

Ceny DOSKY 2018:

 • Divadlo sezóny 2018: Divadlo Kontra Spišská Nová Ves
 • Mimoriadny počin v oblasti činoherného divadla: Monika Potokárová za spevácky výkon v inscenácii Kabaret normalizácia alebo Modlitba pre Martu, Činohra Slovenského národného divadla Bratislava.
 • Mimoriadny počin v oblasti tanečného divadla: Adrian Szelle za tanečný výkon v postave Alexeja v inscenácii baletu Borisa Eifmana Za hranicami hriechu / Bratia Karamazovovci, Balet Slovenského národného divadla Bratislava.
 • Mimoriadny počin v oblasti operného divadla: Jolana Fogašová za spevácky výkon v postave Florie Toscy v opere Giacoma Pucciniho Tosca, Opera Slovenského národného divadla Bratislava.
 • Najlepší kostým sezóny: Marija Havran za kostýmy v inscenácii adaptácie románu Leva Nikolajeviča Tolstého Vojna a mier, Činohra Slovenského národného divadla Bratislava.
 • Najlepšia scénická hudba sezóny: Katarzia a Pjoni za hudbu v inscenácií Sofoklovej hry Antigona, Činohra Slovenského národného divadla Bratislava.
 • Najlepšia scénografia sezóny: Juraj Kuchárek za scénu v inscenácii adaptácie románu Leva Nikolajeviča Tolstého Vojna a mier, Činohra Slovenského národného divadla Bratislava.
 • Najlepší mužský herecký výkon sezóny: Martin Huba za postavu Matthiasa Clausena v inscenácii hry Gerharta Hauptmanna Pred západom slnka, Činohra Slovenského národného divadla Bratislava. Dosku si prebral za postavu starnúceho muža, ktorý sa zamiluje do oveľa mladšej ženy v hre nositeľa Nobelovej ceny za literatúru.
 • Najlepší ženský herecký výkon: Barbora Andrešičová za postavu Emmy v inscenácii hry Duncana Macmillana Ľudia, miesta a veci, Divadlo Andreja Bagara v Nitre.
 • Najlepšia réžia sezóny: Júlia Rázusová za réžiu inscenácie hry Joëla Pommerata Znovuzjednotenie Kóreí, Štátne divadlo Košice.
 • Najlepšia inscenácia sezóny: Inscenácia Americký cisár podľa knihy Martina Pollacka v réžii Ivety Ditte Jurčovej, Štúdio 12 Bratislava a Divadlo Pôtoň Bátovce.
 • Cena Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov za mimoriadny prínos v oblasti divadla: Profesor Vladimír Štefko. Divadelný historik, pedagóg a publicista.

Udeľovanou cenou je doska s postriebreným štítkom. Autorom návrhu ceny je Aleš Votava, jej realizátorom je Tomáš Lupták.

Viac o udeľovaní najprestížnejších divadelných cien sezóny Dosky sa dozviete v zajtrajšom vydaní Hospodárskych novín.

Ticketportal.sk