Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.09.2018, 10:15

Eurovízia mení miesto konania. Má byť za tým izraelsko-palestínsky spor

Pôvodne izraelská vláda trvala na tom, aby sa Eurovízia konala v Jeruzaleme, od toho ale neskôr upustila.

Eurovízia mení miesto konania. Má byť za tým izraelsko-palestínsky spor
Zdroj: Eurovision Song Contest Tel Aviv 2019 © EBU

Organizátori medzinárodnej súťaže Eurovízia oznámili, že na budúci rok sa súťaž bude konať v Tel Avive, nie v Jeruzaleme, ako pôvodne chcela izraelská vláda. Dôvodom je zrejme izraelsko-palestínsky spor okolo Jeruzalema. Informovala o tom agentúra AP.

Organizátori uviedli, že si pre konanie súťaže v roku 2019 zvolili Tel Aviv, pretože je kultúrnym a obchodným centrom Izraela a otvára dvere kreativite. Tohtoročnou víťazkou Eurovízie sa stala s piesňou "Toy" Izraelčanka Netta Barzilaiová, a preto bude budúci súťaž v Izraeli.

Víťaznú pieseň z poslednej Eurovízie si vypočujte vo videu:

Pôvodne izraelská vláda trvala na tom, aby sa akcia konala v Jeruzaleme, od svojej požiadavky ale neskôr upustila v dôsledku nevôle spôsobenej presunom americkej ambasády do Jeruzalema a zo strachu z bojkotu udalosti, napísala AP.

Väčšinou sa Eurovízia koná v hlavných mestách krajín, ktoré súťaž organizujú. Status Jeruzalema je ale z pohľadu značnej časti medzinárodného spoločenstva sporný. Izraelská vláda síce považuje Jeruzalem za nedeliteľné hlavné mesto židovského štátu.

Palestínčania však chcú ako svoju metropolu prevažne arabsky hovoriacu východnú časť mesta, ktorú Izrael obsadil v roku 1967 a neskôr anektoval. Vzhľadom k tejto nedoriešenej otázke sa drvivá väčšina ambasád nachádza v Tel Avive.

Ak by sa súťaž konala v Jeruzaleme, mohlo by to tiež byť prekážkou pre členov Európskej vysielacej únie (EBU), ktorí by zrejme čelili obvineniam, že sa v izraelsko-palestínskom konflikte postavili na stranu Izraela.

Hnutie vedené Palestínčanmi presadzujúce bojkot Izraela (BDS - Boycott, Divestment and Sanctions Movement) a aj celej Eurovízie, ak sa bude konať v Izraeli.

Súťaž Eurovízie sa už bez závažných incidentov v minulosti v Jeruzaleme konala, naposledy v roku 1999, pripomenula AP. Izraelská ministerka kultúry a športu Miri Regevová už skôr uviedla, že by nikto nemal rozhodovať o tom, kde sa bude súťažiť.

Ticketportal.sk