Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.09.2018, 09:30

Pozrite si prvého robota, ktorý je profesionálny tanečník. Je presný a ideálny partner

Po YuMim, robotovi, ktorý sa zviditeľnil ako dirigent filharmonického orchestra, prichádza na svetové pódium ďalší, tentokrát tanečník.

Pozrite si prvého robota, ktorý je profesionálny tanečník. Je presný a ideálny partner
Zdroj: Key2B

Známy švédsky choreograf Fredrik "Benke" Rydman  sa v Štokholme predstavil ako jeho tanečný partner. Robot IRB 6620 od ABB je priemyselným robotom s hmotnosťou 900 kg.

Používa sa v ťažkom priemysle, napríklad v automobilovej výrobe. Býva nasadený v aplikáciách bodového zvárania, prípadne vykonáva zložité montážne úlohy v úzkej spolupráci so zamestnancami výrobnej fabriky. IRB 6620 je jedným z najväčších, najrobustnejších a najťažších priemyselných robotov vôbec.

Umelecké vystúpenie je jedným z mnohých obrazov zachytávajúcich zmeny v oblasti technológií, automatizácie a umelej inteligencii v spoločnosti. Spolupráca a interakcia človeka s robotom sa v súčasnosti dostáva na úplne novú úroveň.

“Je veľmi presný…a to je ideálny partner,“ komentuje Benke svojho partnera. „Jeho načasovanie pohybov je jednoducho dokonalé.” “Naprogramovať hladké pohyby robota presne na jednotlivé tóny hudby bolo náročné, ale spolu s Benkem sme dokázali neuveriteľné veci.

Je pozoruhodné, že robot IRB 6620 teraz vyzerá, akoby naozaj dokázal precítiť hudbu a tanečníkove pohyby na scéne,” uviedol Erik Hellström, jeden z technikov, ktorý na predstavení spolupracoval.

Benke má niekoľko svojich predstavení s robotom ABB naplánovaných v Kulturhuset Stadsteatern v Štokholme, jednom z najväčších kultúrnych centier severnej Európy, až do konca novembra tohto roku.

Ticketportal.sk