Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.09.2018, 12:03

Pre milovníkov Banskej Štiavnice: Odštartovali Salamandrové dni, prinesú aj novinky

Mestom sa podvečer "preplazí " Salamandrový sprievod.

Skryté v lesoch Štiavnických vrchov leží jedno z najkrajších malých miest na Slovensku - Banská Štiavnica chránená UNESCO-m. Najväčšie banské centrum habsburskej monarchie a tretie najväčšie mesto Uhorska je dnes skvelou destináciou na návštevu s množstvom pamiatok.
Môžete objavovať bohatú ťažobnú históriu mesta v baníckom múzeu so zostupom do historickej šachty. V meste sa nachádza veľkolepé súsošie Svätej Trojice, očarujúce meštianske domy, gotický kostol sv. Kataríny a Starý zámok, ktorého pôvod sa datuje na prelome 15. a 16. storočia.
Jednou z najzaujímavejších vecí, ktoré je možné tu vidieť je sieť umelých vodných nádrží (tajchov) postavených tak, aby poskytovali energiu pre ťažobný priemysel. Zvyšných 24 teraz poskytuje možnosti turistiky a kúpania.
•	Tip: Pre jeden z najlepších výhľadov na mesto a priľahlé kopce navštívte nádhernú barokovú kalváriu postavenú v 18. storočí.
Banská Bystrica je ďalším malebným starým mestom s krásnym hlavným námestím, fascinujúcim mixom architektúr a starobylým hradným komplexom v centre mesta.
Zdroj: Pixabay

Banskou Štiavnicou prejde v piatok podvečer Salamandrový sprievod. Je súčasťou tradičných Salamandrových dní, ktoré do mesta prinášajú v týchto dňoch aj bohatý kultúrny program.

Banská Štiavnica bude súčasťou svetového dedičstva UNESCO

Program oficiálnej časti odštartoval vo štvrtok (6.9.) Šachtág, v piatok pokračuje Valným zhromaždením Slovenskej banskej komory, slávnostným zasadnutím mestského zastupiteľstva.

Ukončený bude celoslovenskými oslavami Dňa baníkov, geológov, hutníkov a naftárov. Počas slávnostného mestského zastupiteľstva v Kostole sv. Kataríny odovzdajú mestské ocenenia.

Zdroj: TASR – Jana Vodnáková

​Zastupiteľstvu bude okrem tradičných tém dominovať aj 25. výročia zápisu Banskej Štiavnice do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

V rámci programu bude odhalená nová plastika oproti radnici a uvedená do života kniha Banská Štiavnica - mesto svetového dedičstva UNESCO.

Salamandrové dni v plnom prúde

Salamandrový sprievod, ktorý sa stal v roku 2013 súčasťou kultúrneho dedičstva Slovenska, otvára postava pastiera nesúceho jaštericu a symbolizujujúceho legendu o vzniku Banskej Štiavnice.

Pred ním si budú môcť návštevníci podujatia pozrieť sprievod baníckych spolkov, ktorý sa bude formovať pri bývalej Tabakovej továrni a do centra sa pohne ako predvoj tradičného Salamandrového sprievodu.

Zdroj: Martin Janoška

​Piatkový kultúrny program na Námestí sv. Trojice bude mať podľa Rastislava Marka z banskoštiavnického mestského úradu tri časti - Na baňu klopajú, vystúpenia lokálnych interpretov a večerný program, v ktorom vystúpi kapela Vidiek či Baro Drom Orkestar.

Program doplnia vystúpenia v amfiteátri – v piatok koncert Iné Kafé a v sobotu vystúpenie Poddukelského umeleckého ľudového súboru s témou baníctva na Spiši.

Sobotný program bude určený najmä pre deti. Súčasťou podujatia bude dvojdňový trh na Námestí sv. Trojice. V kultúrnom programe nebudú chýbať ani semináre, burza minerálov, odborný seminár či nočné prehliadky Starého zámku.