Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.08.2018, 11:07

Exminister Maďarič napísal pre bývalého superstaristu pieseň Ešte na to mám

Finalista 2. ročníka talentovej show Matej Koreň sa vracia na hudobnú scénu s novinkou, skladbou Ešte na to mám od autorov Henrich Leško – Marek Maďarič.

Exminister Maďarič napísal pre bývalého superstaristu pieseň Ešte na to mám
Zdroj: Martin Fridner

Pre Koreňa je to nová skúsenosť. Na väčšine skladieb sa vždy priamo autorsky podieľal. „Keď som dostal ponuku, či by som nechcel naspievať piesne autorskej dvojice Henrich Leško - Marek Maďarič, mal som len jedinú podmienku. Chcel som oboch autorov najprv spoznať. Bolo pre mňa dôležité zistiť, či sa naše predstavy o hudbe a textoch kryjú,“ vysvetľuje. 

Vypočujte si novinku od Mateja Koreňa, text piesne napísal exminister Marek Maďarič: 

„Celá táto spolupráca ma veľmi teší. Henrichova hudba je emotívna a dovoľuje mi používať také spevácke polohy, ktoré milujem, ale ako autor si ich jednoducho nedokážem hudobne sformulovať.

Marekove texty sú zas natoľko autentické, že sa v nich pravidelne nachádzam. Čo sa mi vlastne doteraz nikdy nestalo. Vždy som mal pocit, že pri autorskej spolupráci s niekým iným musím o svoj názor bojovať. My nebojujeme, my sa dopĺňame.“ 

Marek Maďarič pred pár mesiacmi po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej odišiel z postu ministra kultúry. Vznik skladby a neskôr nahrávky opísal takto: „K napísaniu textu Ešte na to mám ma inšpirovala už hotová Henrichova hudba. Prvoplánovo by sa možno k tejto melancholickej, pomalej skladbe hodil rovnako smutný text.

Ale mne sa zdalo zaujímavejšie otextovať ju protichodne, slovami, v ktorých je naopak povzbudenie a odhodlanie. Matej sa ukázal ako ideálny interpret, pretože jeho hlasu a mentalite sedí tento typ hudby, táto poloha mu je vlastná a zároveň je v ňom aj dostatok mladistvej energie na to, aby mu človek uveril, že ešte na to má."

"Pre náš spoločný projekt ho objavil Henrich a od prvej chvíle som videl, že sme na rovnakej tvorivej vlne. Okrem toho, má dobrý hlas a jasný názor, čo a ako chce spievať.“

„Skladbu vnímam ako snový dialóg, v ktorom sa chlap snaží presvedčiť ženu, že napriek prekážkam nakoniec všetko dobre dopadne. Zároveň však o tom musí presviedčať aj samého seba. Celú pieseň som naspieval s týmto pocitom. Takým, ktorý som už v živote zažil," hovorí Koreň. 

Henrich Leško bol členom skupiny Banket, s Richardom Müllerom nahral albumy Neuč vtáka lietať, 33 a 44, je autorom hudby k muzikálom Báthoryčka či Rasputin, zhudobnil aj Exupéryho Malého princa a nahral aj viacero autorských albumov v štýle new age.

Ticketportal.sk