Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.08.2018, 13:49

Návštevnosť našich kín sa prepadá. Žiadny slovenský trhák, márne sme čakali na úspech, tvrdia distribútori

  • "Márne sme čakali na opätovný úspech domácej produkcie. V ponuke slovenských filmov sme zatiaľ nezaznamenali žiadny trhák," uviedla únia filmových distribútorov Slovenska.
  • Najnavštevovanejším filmom slovenských kín za prvých šesť mesiacov tohto roka bola snímka Päťdesiat odtieňov slobody. 
Návštevnosť našich kín sa prepadá. Žiadny slovenský trhák, márne sme čakali na úspech, tvrdia distribútori
Zdroj: archív distribútorov

Návštevnosť a tržby kín na Slovensku v prvom polroku klesla medziročne zhodne o viac ako pätinu, nepokračovala tak v zlepšujúcich sa výsledkoch z minulého roka. Zhoršenie výsledkov prevádzkovateľov kín ovplyvnila aj slabšia produkcia domácich filmárov.

Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila únia filmových distribútorov (UFD) Slovenska. Od začiatku januára do konca júna prišlo do kín na Slovensku takmer 2,63 milióna divákov. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to predstavuje pokles o 26,2 percenta.

"V prvom polroku 2018 sme márne čakali na opätovný úspech domácej produkcie. V ponuke slovenských filmov sme zatiaľ nezaznamenali žiadny trhák," uviedla UFD.

Kým v prvom vlaňajšom polroku prišlo do slovenských kín na filmy domácej produkcie viac ako 861 tisíc divákov, v rovnakom období tohto roka slovenská filmová tvorba prilákala len zhruba 104 600 ľudí.

Najviac navštevovaným filmom slovenských kín za prvých šesť mesiacov tohto roka bola snímka Päťdesiat odtieňov slobody. V minulom prvom polroku návštevnosti kín vládla česko-slovenská romantická komédia Všetko alebo nič režisérky Marty Ferencovej a snímka Únos na motíve zavlečenia syna bývalého slovenského prezidenta Michala Kováča do Rakúska.