Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.07.2018, 11:00

Členku Pussy Riot zatkli

Aljochinová ešte vlani držala pri sídle FSB transparent "Všetko najlepšie k narodeninám, kat".

Členku Pussy Riot zatkli
Zdroj: Reuters

Ruská polícia zadržala členku punkovej skupiny Pussy Riot Mariju Aljochinovú, ktorá nesplnila úlohu 40 hodín verejnoprospešných prác. Odsúdili ju vlani v decembri za nepovolenú demonštráciu pred sídlom ruskej tajnej služby FSB.

Moskovský súd tak má rozhodnúť, ako ju za neuposlúchnutie potrestá, informovala agentúra AP. Aljochinová spolu s ďalšou aktivistkou vlani v decembri držala pri sídle FSB, ktoré je nástupcom smutne preslávenej sovietskej tajnej polície (založenej práve pred 100 rokmi) transparent s nápisom "Všetko najlepšie k narodeninám, kat".

Jej spoločníčka unikla zatknutiu, nie však fotografka a fotograf, ktorí akciu fotili. Aljochinová akúkoľvek vinu odmietla. Spoločne s ďalšími dvoma členkami Pussy Riot v roku 2012 ju poslal moskovský súd na dva roky za mreže za predvolebné výtržnosti v moskovskej katedrále Krista Spasiteľa.

​Pätica členiek Pussy Riot vtedy v chráme kričala text piesne Bohorodička, vyžeň Putina, kritizujúc prezidenta Vladimira Putina aj hlavu pravoslávnej cirkvi, patriarchu Kirilla, ktorý podporil Putinovu kandidatúru v vtedajších prezidentských voľbách.

Odvolací súd zmenil jednej z odsúdených punkeriek nepodmienečný trest na podmienečný. Aljochinová a jej kolegyňa Naděžda Tolokonnikovová boli prepustené na amnestiu v čase, keď im do odpykania celého trestu zostávalo len štvrť roka.

Ticketportal.sk