Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.07.2018, 11:31

MFF Karlove Vary 2018: Tak trochu zakomplexovaný festival?

Mohlo by sa zdať, že sa karlovarský festival nevie rozhodnúť či byť svetový alebo trochu zakomplexovaný.

MFF Karlove Vary 2018: Tak trochu zakomplexovaný festival?
Zdroj: Václav Šlauf, MAFRA

Ak je na karlovarskom filmovom festivale niečo naozaj jedinečné, potom sú to určite populárne kratučké filmové znelky, píšu Lidovky. Mikropríbehy z dielne Ivana Zachariáša či Martina Krejčího ponúkajú spomienky na hostí minulých ročníkov. Hrdinovia týchto miniatúr, ako je známe, prežívajú krátke dobrodružstvo s cenou, ktorú im festival udelil.

Vďaka znelkám vieme, čo sa s ňou po udelení deje:

  • John Malkovich si ju vezie domov taxíkom a keď sa urozprávaný taxikár dozvie, že nejde o cenu za herecký výkon alebo réžiu a tiež, že nie je z Cannes, ale z Karlových Varov, zareaguje rozpačitým "oh".
  • Andy Garcia použije trofej ako baranidlo.
  • Jude Law skladuje krištáľový glóbus v dielni a neváha mu odrezať podstavec, odtrhnúť sklenenú guľu a zvyšok použiť namiesto ukradnutej ozdoby svojho kabrioletu. Je to sympatická sebairónia, ktorá je zábavná napríklad aj pri dvadsiatom prehratí (Malkovichovho zachmúreného vrčania nie je naozaj nikdy dosť).

  • Vtipný je sám o sebe aj tohtoročný krátky film s Caseym Affleckom, ktorý sa márne pokúša získať za svoj krištáľový glóbus nejaké drobné v záložni, kde už sa však tlačia tri ďalšie karlovarské ceny a nikto ich nechce. Divákov v sálach scénka spoľahlivo rozosmeje.

Ale zároveň môže človeku napadnúť, či toho okázalého zhadzovania hodnoty najprestížnejšieho ocenenia, ktoré festival udeľuje, nie je predsa len už veľa.

Na jednej strane preto, že ide o opakovaný vtip a na druhej strane napríklad aj kvôli pocitom aktuálnych laureátov. Tim Robbins prevzal svoj glóbus pri slávnostnom začatí tesne po tom, čo sa zo zvučky dozvedel, že ho štyria jeho predchodcovia dali do záložne.

Ako by sa karlovarský festival za tie roky stále nerozhodol, či sa bude snažiť byť naozaj svetový, alebo "malý, ale náš" a tak trochu zakomplexovaný. K tej prvej možnosti by však patril naozaj prvotriedny program vrátane súťaže, do ktorej sa hlásia filmárske špičky.

Inak bude karlovarská prehliadka ďalej točiť znelky o tom, že jej ceny sú pre laureátov bezcenné a všetci budeme dúfať, že je to len sranda.

Ticketportal.sk