Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.07.2018, 09:00

Viva Musica! Festival štartuje o pár dní. Prečo si ho nenechať ujsť?

Viva Musica! festival sa začína o pár dní.

Viva Musica! Festival štartuje o pár dní. Prečo si ho nenechať ujsť?
Zdroj: Viva Musica! festival

Otvárací koncert 14. ročníka medzinárodného festivalu Viva Musica! bude patriť svetoznámym filmovým melódiám, ktoré zaznejú v podaní Janoska Ensemble už 12. júla 2018 v bratislavskej Starej tržnici.

Už v nedeľu, 15. júla, sa vo Veľkom evanjelickom kostole predstaví vynikajúci čembalista Jean Rondeau, ktorý sa do Bratislavy vracia po mimoriadne úspešnom koncerte na festivale v roku 2016.

Hudobník a popularizátor barokovej hudby tento raz prichádza s novým projektom, v ktorom sa stretávajú dva zdanlivo nesúvisiace hudobné svety: európska baroková hudba s tradičnou perzskou hudbou.

Projekt Jasmin Toccata vznikol v spolupráci troch brilantných francúzskych hudobníkov – čembalistu Jeana Rondeaua, excelentného lutnistu Thomasa Dunforda  a perkusionistu iránskeho pôvodu, Keyvana Chemiraniho, ktorý je autorom projektu a zároveň autorom všetkých aranžmánov.

Keyvan sa hre na zarbe, tradičnom iránskom perkusnom nástroji, venuje od svojich 13-tich rokov a vďaka svojej umeleckej všestrannosti je známy spoluprácou s hudobníkmi nielen z oblasti klasickej hudby, ale aj jazzu a world music.

Júlový program festivalu doplní koncert amerického organistu Camerona Carpentera, ktorý pricestuje s kamiónom, v ktorom mu privezú vlastný, na mieru vyrobený, monumentálny prenosný organ, vážiaci takmer 4,5 tony.

Carpenter je prvým organistom na svete, ktorý bol za svoj sólový album nominovaný na ocenenie Grammy (album Revolutionary (2008)). Jeho repertoár je nesmierne široký a pestrý a v Bratislave sa predstaví 26. júla vo Veľkom koncertom štúdiu Slovenského rozhlasu.

Koncert Johna Malkovicha sa presunul na august

Koncert legendárneho amerického herca Johna Malkovicha s projektom Rozprava o slepcoch (Report on the Blind), ktorý mal v piatok 6. júla 2018 otvoriť 14. ročník festivalu Viva Musica!, bol z dôvodu neodkladných pracovných povinností hollywoodskej hviezdy preložený na august.

Kvôli predĺženiu natáčania trojdielnej série príbehov Agathy Christie pre BBC s názvom The ABC Murders, v ktorej Malkovich stvárni úlohu slávneho belgického detektíva Hercula Poirota, sa koncert uskutoční v novom termíne – v piatok 24. augusta 2018 o 20:00 hod. v bratislavskej Starej tržnici.

Festival bude prebiehať od 12. júla do 25. augusta na rôznych miestach v Bratislave, pozrite si prehľad koncertov:

  • 12.7. Janoska Ensemble Goes Hollywood (Stará tržnica)
  • 15.7. Jasmin Toccata: Keyvan Chemirani, Thomas Dunford, Jean Rondeau (Veľký
    evanjelický kostol)
  • 26.7. Cameron Carpenter: The American Organist (Slovenský rozhlas)
  • 2.8. Mari Samuelsen: From Bach to Glass (Veľký evanjelický kostol)
  • 9.8. Katarzia & Viva Musica! ensemble (Stará tržnica)
  • 16.8. Ensemble intercontemporain: Dronocracy (Slovenský rozhlas)
  • 24.8. John Malkovich: Report on the Blind (Stará tržnica)
  • 25.8. West Side Story: Adriana Kučerová & Pavol Bršlík (Slovenské národné divadlo)
Ticketportal.sk