Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.06.2018, 13:00

Známy obraz Picassa odhalil tajomstvo. Vedci odkryli skrytý odkaz

Stránku z francúzskeho denníka Le Journal z roku 1902 objavili vedci pod maľbou Matka s dieťaťom pri mori od slávneho španielskeho umelca Pabla Picassa.

Známy obraz Picassa odhalil tajomstvo. Vedci odkryli skrytý odkaz
Zdroj: pablo-ruiz-picasso.net

Maľba okrem toho prekrýva ešte ďalší obraz, na ktorom je zachytená žena s pohárom absintu, informovala agentúra AFP.

Obraz Matka s dieťaťom pri mori (Maternité au bord de la mer) nájdete tu.

Dielo Matka s dieťaťom pri mori, pochádzajúce z Picassovho modrého obdobia, je súčasťou zbierok galérie Pola v japonskom meste Hakone, ktoré leží západne od metropoly Tokia.

Vedci z Japonska a Spojených štátov skúmali dielo pomocou infračerveného svetla, ktoré umožní nahliadnuť aj do spodných vrstiev obrazu ukrytých pod finálnou maľbou.

"Namierili sme lúč na tvár matky a na moje prekvapenie sa nám pred očami okamžite objavil novinový text," uviedol John Delaney z Národnej galérie vo Washingtone, ktorý bol vedúcim projektu v Japonsku.

Na výskume spolupracovala s Delaneym tiež hlavná kurátorka japonskej galérie Pola Keiko Imaiová. Aby identifikovala pôvod textu, ponorila sa do archívov francúzskeho literárneho, umeleckého a politického denníka Le Journal, ktorý Picasso (1881-1973) pravidelne čítal.

V archívoch našiel výtlačok denníka Le Journal z 18. januára 1902, ktorý presne zodpovedal textu viditeľnému pod Picassovou maľbou. Články na stránke pojednávajú okrem iného o sporoch v britskom parlamente či o vzniku pravidelnej výstavy obrazov a sôch vo Francúzskom automobilovom klube.

Nález novinovej stránky umožňuje lepšie určiť dobu vzniku obrazu. Začiatkom januára 1902 sa Picasso presťahoval z Paríža do Barcelony a podľa dátumu vydania novín je zrejmé, že maľba vznikla už v Španielsku.

"Prečo Picasso použil pre svoje dielo novinový papier, je záhadou... Mohol tak urobiť napríklad na prekrytie predchádzajúcej maľby," uviedli vedci.

O tom, že sa pod vyobrazením matky s dieťaťom pri mori skrýva ďalšia maľba, vedci vedeli už na základe predchádzajúcich výskumov. Teraz sa im ale podarilo rozpoznať detaily maľby, na ktorej je zachytená sediaci žena, ktorá má vedľa seba pohárik absintu s lyžičkou.