Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.05.2018, 12:57

Akt od Modiglianiho prekonal očakávania. Predal sa za astronomickú sumu

Obraz sa zaradil na štvrtú priečku najdrahšie predaných výtvarných diel vo verejných aukciách.

Akt od Modiglianiho prekonal očakávania. Predal sa za astronomickú sumu
Zdroj: Reuters

Za 157,2 milióna dolárov (131,1 milióna eur) sa z noci na dnes na aukcii v New Yorku predal obraz Amedea Modiglianiho Nu Couch (sur le côté gauche) - Ležiaci akt (na ľavom boku). Dielo zozadu zobrazuje ležiacu ženu, ktorá má otočenú hlavu a pozerá sa priamo do očí diváka.

Podľa agentúry AFP sa dielo stalo štvrtým najdrahšie predaným obrazom vo verejnej aukcii. Prvenstvo drží obraz Leonarda da Vinciho. Aukčná sieň Sotheby 'pôvodne odhadovala, že by sa Modiglianiho obraz mohol predať za 150 miliónov dolárov (125,1 milióna eur).

Taliansky umelec namaľoval dielo v roku 1917, tri roky pred svojou smrťou. Ide o jeho najväčšie plátno s aktom. Dielo Nu Couch (sur le côté gauche) mohla verejnosť prvýkrát vidieť v roku svojho vzniku, teda v roku 1917, kedy Modigliani v parížskej galérii Berthe Weillovej usporiadal svoju prvú a zároveň jedinú samostatnú výstavu.

Akcia kvôli aktom vyvolala škandál a polícia výstavu po niekoľkých hodinách nariadila okamžite uzavrieť. Vydražený obraz je len jedným z piatich aktov od Modiglianiho, ktoré kedy boli ponúknuté do aukcií.

Doteraz patril írskemu miliardári Johnovi Magnierovi, ktorý ho v roku 2003 v dražbe Christie 'kúpil za 26,9 miliónov dolárov od amerického obchodníka Stevea Wynna, napísala agentúra Bloomberg s odvolaním sa na svoje zdroje. Magnier však nikdy oficiálne nepotvrdil, že akt vlastnil.

O Modiglianiho obrazy je vždy veľký záujem. V newyorskej aukčnej sieni Christie 'sa v roku 2015 vydražil za 170,4 milióna dolárov obraz Nu Couch (Ležiaci akt). Tento obraz je naďalej najdrahšie predaným Modiglianiho dielom. Absolútny rekord čo sa týka ceny vydraženého obrazu je z vlaňajšieho novembra, kedy bolo v New Yorku za 450,3 milióna dolárov (375,6 milióna eur) predané plátno talianskeho renesančného maliara Leonarda da Vinciho.

Ide o dielo zobrazujúce Ježiša Krista pomenované Salvator Mundi (Spasiteľ sveta). Dnes vydražený obraz sa podľa AFP zaradil na štvrtú priečku v zozname najdrahšie predaných výtvarných diel vo verejných aukciách.

Zdroj: Reuters

​Na prvom mieste je da Vinciho Spasiteľ sveta, na druhom Alžírske ženy Pabla Picassa, ktoré sa v roku 2015 predali za 179,4 milióna dolárov. Na treťom, rovnako ako na štvrtom mieste je Modiglianiho akt.