Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.05.2018, 09:55

Rockefellerovci rozpredávali svoju zbierku. Padli rekordy za Moneta aj Mattisa

Aukcia umeleckých predmetov zo zbierky minulý rok zosnulého amerického miliardára Davida Rockefellera priniesla už počas prvého dňa rekordný výťažok.

Rockefellerovci rozpredávali svoju zbierku. Padli rekordy za Moneta aj Mattisa
Zdroj: Christies

Predali sa diela za 648,4 milióna dolárov (546,2 milióna eur). Ide tak vôbec o najdrahšiu súkromnú zbierku. Doterajší rekord mala zbierka módneho návrhára Yves Sain-Laurenta. V roku 2009 sa v Paríži predali diela za 373 miliónov dolárov (314,2 milióna eur).

V aukcii Rockefellerových diel padali rekordné čiastky za obrazy Claudea Moneta, Henriho Mattisa či Eugèna Delacroixa, informovala agentúra DPA.

Do aukcie dala rodina približne 1500 predmetov, vrátane nábytku či porcelánu. Predávať sa bude dnes aj zajtra. Aukciu organizuje aukčná sieň Christie's v niekoľkých kolách v New Yorku. Výťažok pojde podľa Rockefellerovho testamentu na dobročinné účely.

Už počas prvého dňa sa dražilo 44 obrazov z 19. a 20. storočia. Najväčší záujem bol o obraz Pabla Picassa Dievča s kvetinovým košom, ktorý zmenil majiteľa za 115 miliónov dolárov (96,8 milióna eur).

Kvetinárka z parížskeho Montmartru je vyobrazená v podobe aktu s kytickou červených ruží. Picasso ho namaľoval v roku 1905. Pred Rockefellerom obraz vlastnila spisovateľka Gertrude Steinová, ktorá si ho kúpila priamo od autora.

​Niektoré obrazy v dražbe prekonali rekordy. Napríklad obraz Jazierko s leknami od Claudea Moneta dosiahol čiastku 84,7 milióna dolárov.

Akt Odaliska s magnóliami sa s cenou 80,8 milióna dolárov (68 miliónov eur) stal najdrahším obrazom od Henriho Mattisa.

Obraz Vlna od Paula Gauguina sa dostal na sumu 35,2 milióna dolárov (29,6 milióna eur). Najdrahším  Delacroixovým obrazom je Tiger s korytnačkou. Nový majiteľ zaň dal 9,9 milióna dolárov (8,3 milióna eur).

Americký bankár, priemyselník a filantrop David Rockefeller zomrel minulý rok vo veku 101 rokov. Jeho žena Margaret "Peggy" McGrathová, s ktorou žil viac ako polstoročie a mali spolu šesť detí, zomrela v roku 1996.

Rodinný podnik založil v 60. rokoch 19. storočia Davidov starý otec John Davison Rockefeller (1839-1937), ktorý vybudoval takmer z ničoho mocné priemyselné impérium Standard Oil. Veľkú časť života venoval charite, podporoval vedu, školstvo a zdravotníctvo.

Ticketportal.sk