Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.05.2018, 09:25 Aktualizované dňa 04.05.2018 o 10:14

Nobelovu cenu za literatúru kvôli sexuálnym škandálom tento rok neudelia

Naposledy túto prestížnu cenu neudelili v roku 1943 počas druhej svetovej vojny.

Nobelovu cenu za literatúru kvôli sexuálnym škandálom tento rok neudelia
Zdroj: Wikipedia

Švédska akadémia oznámila, že tento rok neudelí Nobelovu cenu za literatúru. Rozhodnutie súvisí so škandálom okolo sexuálneho obťažovania a vyzradenia mien laureátov. Škandály otriasajú akadémiou už od vlaňajšieho novembra. 

Akadémia uviedla, že v roku 2019 udelia dve ceny. "Považujeme za nevyhnutné venovať čas obnove dôvery verejnosti. Až potom zverejníme meno ďalšieho laureáta," vysvetlil rozhodnutie šéf akadémie Anders Olsson vo vyhlásení. 

"Toto rozhodnutie sme prijali s ohľadom na predchádzajúcich a budúcich držiteľov Nobelovej ceny za literatúru, s ohľadom na Nobelovu nadáciu aj širokú verejnosť," vyhlásil. 

Je to po prvýkrát od vojnového roku 1943, čo akadémia neodovzdá prestížne ocenenie. Od roku 1901, kedy premiérovo udelili cenu, malo vyhlasovanie pauzu iba počas prvej a druhej svetovej vojny v rokoch  1914, 1918 a 1940 až 1943 a v roku 1935, kedy nenašli nikoho, kto by si cenu zaslúžil, píše spravodajský server BBC News. 

Momentálnu krízu vyvolal prípad manžela jednej z členiek inštitúcie Jeana-Claudea Arnaulta, ktorého niekoľko žien koncom minulého roku obvinilo zo sexuálneho obťažovania.

Podľa švédskych novín Dagens Nyheter riaditeľ stockholmského kultúrneho strediska Arnault opakovane prezradil meno laureáta ceny.

Vyšetrovanie, na ktoré Švédska akadémia najala advokátsku kanceláriu, taktiež preukázalo, že došlo k "neprijateľnému správaniu v podobe nechcenej dôvernosti". Situáciou sa zaoberajú aj švédske úrady.