Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.04.2018, 12:00

Vyrastala v dome Dalího a priatelila sa s McQueenom. Daphne Guinness vystavuje v Bratislave

Galéria mesta Bratislavy v spolupráci s agentúrami Pavleye Art and Culture a MILOSH Limited predstavila v priestoroch Mirbachovho paláca originálny výstavný koncept.

Vyrastala v dome Dalího a priatelila sa s McQueenom. Daphne Guinness vystavuje v Bratislave
Zdroj: Milosh Harajda

Výstava je venovaná patrónke súčasného umenia Daphne Guinness. Multimediálna expozícia je mozaikou zloženou z diel, na ktorých autorka spolupracovala s elitou svetovej fotografie ako Nick Knight, David LaChapelle, Indrani či Luca Pizzaroni.

„Daphne je objektom svojej kreativity a jej persona je jej vlastné majstrovské dielo,“ uviedol teoretik umenia John Richardson v monografii, ktorá chronologicky mapuje zrod súčasnej „renesančnej“ ikony od jej detstva v Cadaques, kde vyrastala na dvore Salvadora Dalího, až po Metropolitné múzeum v New Yorku, kde v roku 2011 uvádzala retrospektívnu výstavu svojho chránenca Alexandra McQueena.

„Koncept výstavy vznikal priamo pre priestory Galérie mesta Bratislavy v úzkej spolupráci s Daphne Guinness. Názov The Queen of the Night možno interpretovať viacerými spôsobmi, okrem iného aj reminiscenciou na postavu kráľovnej noci z opery Wolfganga Amadea Mozarta, čo posilňuje dôraz na hudobnú tvorbu umelkyne. Odkazy na opernú predlohu nachádzame aj vo viacerých prezentovaných dielach a postava Mozarta predstavuje akúsi linku s naším kultúrnym prostredím,“ uvádza kurátorka výstavy Lucia Ramljaková.

Na výstave DAPHNE GUINNESS: THE QUEEN OF THE NIGHT má divák možnosť pozorovať kreatívnu interakciu medzi umelcom a jeho múzou, ale rovnako je aj svedkom metamorfózy Daphne Guinness, ktorá v dielach figuruje ako umelecký objekt, múza, modelka či režisérka. Kurátorský koncept výstavy venuje priestor najmä hudobnej tvorbe umelkyne, ktorá v apríli uvádza na svetový trh svoj druhý štúdiový album Daphne & The Golden Chord, ktorý produkčne zastrešil niekdajší spolupracovník Davida Bowieho Tony Visconti.

„Pre Galériu mesta Bratislavy je tento prestížny projekt vrcholom tohtoročnej výstavnej sezóny. Veríme, že priláka návštevníkov nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia, a nadviaže na úspešnú výstavu Davida LaChapella, ktorú GMB pripravila rovnako v spolupráci s agentúrami Pavleye Art and Culture a MILOSH Limited,“ hovorí Ivan Jančár, riaditeľ GMB.

Výstava DAPHNE GUINNESS: THE QUEEN OF THE NIGHT na 2. poschodí Mirbachovho paláca Galérie mesta Bratislavy potrvá od 26. apríla do 9. septembra 2018.

Ticketportal.sk