Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.04.2018, 13:17

Urob zas nejaký holokaust. Niektorí umelci kvôli škandálu vracajú hudobné ceny

Umelci sa postavili proti rozhodnutiu poroty, ocenenia vracajú a ocenených kritizujú.

Urob zas nejaký holokaust. Niektorí umelci kvôli škandálu vracajú hudobné ceny
Zdroj: Banger Music

Rusko-nemecký pianista Igor Levit, nemecký hudobník a grafik Klaus Voormann alebo berlínske kvarteto Notos Quartett oznámili, že vrátia prestížen hudobné ocenenie Echo. 

Túto cenu dostali totiž aj dvaja raperi za album, na ktorom sú aj piesne s údajne antisemitskými textami.

Klasický klavirista Levit je zatiaľ posledným z umelcov, ktorí svoju trofej Echo Klassik vrátili kvôli oceneniu raperov Kollegaha a Farida Banga za ich album Jung, Brutal, Gutaussehend 3.

Na ňom sú aj songy s veršami zjavne bagatelizujúcimi hrôzy holokaustu: "Moje telo je vyrysovanejšie než telá väzňov z Osvienčimu "alebo" Urob zas nejaký holokaust, príď s Molotovovým kokteilom ".

Udelenie ceny v kategórii hip-hop obom raperom je "absolútne nezodpovedný, nepochopiteľný chybný krok poroty Echa a zároveň výraz súčasného stavu našej spoločnosti," napísal Levit na svojom twitterovom účte.

"Poskytovať takým antisemitským heslám platformu a pocty je neúnosné," dodal rodák z Nižného Novgorodu, ktorý svoju cenu Echo Klassik dostal v roku 2014 za nahrávku neskorých klavírnych sonát Ludwiga van Beethoven.

Svoje čerstvé ocenenie už medzitým vrátil bývalý basgitarista skupiny Manfred Mann či autor beatlesovského albumu Revolver Klaus Voormann, ktorého vyznamenali za celoživotné dielo.

Tiež vlani ocenené komorné teleso Notos Quartett sa rozhodlo cenu vrátiť. Populárny hudobník Peter Maffay vyzval zodpovedné osoby k odstúpeniu. Ocenenie raperov kritizovali aj ďalší nemeckí umelci, politici a osobnosti verejného života, vrátane predstaviteľov nemeckých Židov.

Hudobné ceny Echo udeľuje každoročne Nemecká akadémia nahrávacieho priemyslu zvlášť v oblasti populárnej hudby, klasiky (Echo Klassik) a jazzu (Echo Jazz).

Ocenených vyberá porota, ktorá zohľadňuje predajnosť nahrávok aj ich umiestnenie v rebríčkoch. Združenie nemeckého hudobného priemyslu vzhľadom k protestom sľúbilo, že prepracuje koncept súťaže.