Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.04.2018, 12:55

Knižná udalosť roka? Vyjde posledný diel Tolkienových príbehov

Na trh mieri posledné pokračovanie Tolkienovho príbehu.

Knižná udalosť roka? Vyjde posledný diel Tolkienových príbehov
Zdroj: MAFRA

Kniha Pád Gondolinu (Fall of Gondolin) opisuje osud veľkého mesta, ktorého sa dotýkal už Silmarillion. Okrem veľkého a tragického milostného príbehu prinesie zrejme aj najväčšiu bitku, akú Tolkien kedy napísal. Fanúšikovia sa majú  knihy dočkať tento rok v auguste, píšu Lidovky.

Gondolin bolo kedysi obrovské a dobre bránené mesto na severozápade Stredozeme. Príbeh jeho obyvateľov a následného zániku obsahuje všetko, čo by sa od Tolkiena dalo čakať - milostný príbeh, veľkú bitku a dieťa osudom predurčené k veľkým veciam.

Gondolin je tiež mestom, kde vznikol legendárny meč Žihadlo, zbraň Bilba a neskôr aj Froda Pytlíka. Kniha vznikala v zápiskoch JRR Tolkiena pod názvom Eärendilov príbeh.

Zdroj: Lidovky/Pád Gondolinu, originál obálky

​Dielo ale ako celok nikdy nevzniklo a dohromady ho poskladal až Tolkienov syn Christopher. Kniha má naplánovaný dátum vydania 30. augusta tohto roka. Pád Gondolinu by mal zakončiť trilógiu príbehov podľa Silmarilliona, ktorá okrem toho obsahuje ešte Húrinove deti a príbeh Berena a Lúthien (anglický originál vyšiel vlani).

O ilustrácie k Pádu Gondolinu sa postaral Alan Lee, ktorý je už dlhoročným výtvarníkom diel Tolkienových príbehov. Za umelecké návrhy scén pre snímku Návrat kráľa získal aj Oscara.

Vydanie knihy je tak ďalšou skvelou správou pre fanúšikov kultového fantasy diela britského spisovateľa. Spoločnosť Amazon už zakúpila práva na seriálovú adaptáciu. 

Podľa dostupných informácií by malo ísť o najdrahší seriál v histórii a podieľať by sa na ňom mal aj Peter Jackson, režisér filmovej trilógie Pána prsteňov a Hobita.