Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.04.2018, 11:20

Nová teória o slávnom obraze Guernica: Je o živote Pabla Picassa, nie o vojne

Za jedným z najslávnejších diel má stáť život Pabla Picassa, nie obraz vojny, ako sme sa domnievali, tvrdí profesor a autor novej knihy.

Nová teória o slávnom obraze Guernica: Je o živote Pabla Picassa, nie o vojne
Zdroj: Reuters

Obraz Guernica označujú za najslávnejšie umelecké stvárnenie vojny v novodobej histórii. No je možné, že s vojnou nemá nič spoločné.

Tvrdí to vo svojej novej knihe španielsky profesor José María Juarranz. Ten sa už štrnásť rokov intenzívne zaoberá štúdiom slávneho obrazu  Pabla Picassa. 

Najnovšie prišiel s úplne novou teóriou. Podľa neho ide o rodinný portrét, na ktorom autor špecifickým spôsobom zobrazil príbuzných a priateľov.

Picasso sa o politiku nezaujímal, tvrdí autor

"Videl sa ako kráľ, a preto chcel, aby jeho obraz visel v galérii Prado vedľa slávnych dvorných portrétov Las Meninas od Velázqueza a Rodiny Karla IV. od Francisca Goyu," citoval Juarranza denník El País.

V knihe, ktorú 79-ročný profesor predstavil tento týždeň v Madride, sa tiež píše, že Picasso sa o politiku vôbec nezaujímal. Otec kubizmu a milovník žien sa podľa Juarranza na obraze zobrazil ako býk, ktorého historici umenia vykladajú ako symbol fašizmu či Španielska.

Ako koňa, ktorý je druhou veľkou zvieracou postavou na tomto čiernobielom plátne, zobrazil podľa nového výkladu Picasso svoju manželku, ruskú baletku Oľgu Chochlovovú, ktorá sa s ním vtedy chcela rozviesť.

Kričiaca žena s mŕtvym dieťaťom v náručí je podľa Juarranza vtedajšia Picassova milenka Marie-Thérese Walterová, s ktorou mal dcéru Mayu. S baskickým mestom Guernica, ktoré niekoľko týždňov pred vznikom obrazu v roku 1937 zrovnali so zemou nemecko-talianske nálety, spojil plátno podľa Juarranza rodák z Baskicka, básnik Juan Larrea.

Keď mu ho Picasso vo svojom parížskom ateliéri ukázal, zvolal vraj Larrea: "Guernica!" a Picasso potom svoje dielo takto pomenoval. Skoro osem metrov dlhé a tri a pol metra vysoké plátno namaľoval Picasso pre parížsku výstavu na objednávku španielskej republikánskej vlády, ktorá mu zaň podľa denníka El País vtedy zaplatila 150 tisíc francúzskych frankov.

Čo má zobrazovať slávne dielo?

Podľa Juarranza sa do diela pretransformovali tri kľúčové momenty z Picassovho života:

  • Zemetrasenie na juhu Španielska, ktoré maliar zažil ako trojročný v roku 1884 vo svojom rodisku Malaga. Vtedy zomrelo asi tisíc ľudí.
  • Samovražda jeho priateľa, básnika a maliara Carlosa Casagemasa z roku 1901. 
  • Rozchod s prvou manželkou.

Novinári, ktorí sa zúčastnili prezentácie knihy "Guernica: Neznáme majstrovské dielo", sa autora pýtali, prečo s takým výkladom doteraz neprišiel iný historik umenia.

"Pretože nikto nemal odvahu," odpovedal bez mihnutia oka Juarranz, ktorý má doktorát z filozofie a literatúry z madridskej Univerzity Complutense.

Sám Picasso obraz Guernica pritom príliš nevysvetľoval. "Toto je býk a toto je kôň," odpovedal vraj na naliehanie, aby vysvetlil význam postáv na svojom obraze.