Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.04.2018, 10:50

Do Bratislavy príde Star Wars v sprievode filharmonického orchestra

8. októbra sa v bratislavskej INCHEBA EXPO uskutoční slovenská premiéra premietania filmu zo ságy Star Wars so živým hudobným sprievodom.

Do Bratislavy príde Star Wars v sprievode filharmonického orchestra
Zdroj: JVS Group

Na veľkom plátne diváci uvidia prvýkrát film série Star Wars s podtitulom Nová nádej. Film bude sprevádzať kompletný Filharmonický orchester hlavného mesta Prahy, ktorý zahrá mnohokrát oceňovanú hudbu skadateľa Johna Williamsa. Orchester bude dirigovať známy dirigent Christophe Eliot. 

Od obdobia, kedy mali fanúšikovia na celom svete možnosť prvýkrát vidieť film zo série Star Wars už uplynulo viac ako 40 rokov. Film sa stal kultom, ikonou a úplným prelomom v oblasti kinematografie.

Postavy, príbeh aj spracovanie filmu zásadne zmenilo všeobecné vnímanie a pristupovanie k filmu ako takému. Dôležitou súčasťou filmu sa stala tiež nezabudnuteľná a všeobecne známa hudba skladateľa Johna Wiliamsa.

Fanúšikovia budú mať možnosť zhliadnuť film na veľkolepom plátne a v sprievode živej hudby v podaní rešpektovaného Filharmonického orchestra hlavného mesta Prahy. Pre fanúšikov na Slovensku je to prvýkrát, kedy bude jeden z dielov Star Wars takto uvedený.

"Sme potešení, že fanúšikovia Hviezdnych vojen budú mať prvýkrát na Slovensku možnosť vidieť legendárny film so živou hudbou. Od prvých melódií až po poslednú notu z pera Johna Williamsa sa jedná o úplne prelomové dielo, ktoré zmenilo vnímanie filmovej hudby," povedal za Disney Channel, ktorý vlastní práva na film, Grant Watmuff.

Hudobný skladateľ John Williams je známy predovšetkým vďaka svojej hudbe ku všetkým deviatich natočeným filmom ságy Star Wars. Za tú, ktorú nahral k prvému natočenému filmu - Nová nádej, získal v roku 1977 cenu Oscar.

Za prácu na ostatných filmoch Hviezdnych vojen si následne vyslúžil ďalšie štyri nominácie ocenení Americkej Akadémie.

Celkovo je Williams držiteľom štyroch Oscarov, siedmich cien Britskej filmovej akadémie, dvadsiatich dvoch Grammy. Za svoju prácu v priebehu kariéry bol nominovaný na Oscara päťdesiatkrát, čím sa stal najviackrát žijúcim nominovaným človekom.

Celkovo je na druhom mieste za Walta Disneyho. V roku 2005 jeho hudbu k filmu Star Wars: Nová nádej označil Americký filmový inštitút za najlepšiu americkú filmovú hudbu všetkých čias. Rovnaká hudba bola taktiež národnou knižnicou Kongresu zaradená ako esteticky, kultúrne a historicky významná. Okrem Hviezdnych vojen stál Williams u ďalších deviatich filmov, ktoré patria medzi dvadsať najvýnosnejších snímok histórie.