Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.04.2018, 10:21

Dielo Adolfa Hitlera, na ktorom zvečnil svoju milenku, ide do dražby

Maľbu, na ktorej nacistický diktátor Adolf Hitler zachytil svoju dávnu francúzsku milenku, vydražia budúci týždeň v nemeckom Norimbergu. S odkazom na tamojšiu aukčná sieň Weidler o tom informovala agentúra Reuters. Odkaz na portrét nájdete v článku.

Dielo Adolfa Hitlera, na ktorom zvečnil svoju milenku, ide do dražby
Zdroj: Reuters

Vyvolávacia cena portrétu je 60-tisíc eur. Olejomaľba na jutovom plátne s rozmermi 63x48 centimetrov je podpísaná A. Hitler, 1916. Zobrazuje Charlottu Lobjoieovú, s ktorou sa Hitler zblížil, keď počas prvej svetovej vojny slúžil vo Francúzsku.

Tvrdil to aspoň zosnulý odborník Werner Maser, ktorý o Hitlerovi napísal niekoľko kníh a na ktorého sa sieň odvoláva. Lobjoieová je spodobnená vo vidieckom prostredí ako mladá žena s červenou šatkou a vidlami.

Na sebe má roztvorenú svetlú košeľu, ktorá jej poodhaľuje prsia. Obraz si môžete pozrieť tu. Poškodené dielo nazvané Portrét dievčaťa kúpili okolo roku 1967 flámski priemyselníci a podľa dokumentov siene sa vystavovalo v galériách v Japonsku.

Sieň Weidler sa na Hitlerove maľby špecializuje a dražila ich už niekoľkokrát. V roku 2015 našla kupca aj pre Hitlerov obraz s názvom Prag im Nebel (Praha v hmle). V minulosti sa ale často stávalo, že sa na trhu predávali aj falzifikáty.

Hitler sa neúspešne hlásil na Akadémiu výtvarných umení a v 20. rokoch minulého storočia tvoril kvôli tomu, aby si zarobil. V roku 1933 sa v Nemecku chopil moci a o šesť rokov neskôr rozpútal druhú svetovú vojnu, ktorá si podľa najčastejších odhadov vyžiadala približne 60 miliónov obetí.

V predvečer konca najkrvavejšieho konfliktu v dejinách ľudstva 30. apríla 1945 spáchal v Berlíne samovraždu spolu so svojou čerstvou novomanželkou Evou Braunovou.