Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.04.2018, 09:00

Malý princ patrí k najpredávanejším knihám všetkých čias, autor sa jeho slávy nedožil

Malý princ púta aj po 75 rokoch filmárov, divadelníkov aj výtvarníkov. Tí sa chcú zmocniť jeho pôvabu.

Malý princ patrí k najpredávanejším knihám všetkých čias, autor sa jeho slávy nedožil
Zdroj: Flickr

Antoine de Saint Exupéry napísal filozofickú rozprávku o dieťati v dospelom človeku. Po prvýkrát kniha vyšla 6. apríla 1943 v Spojených štátoch amerických. 

Ani po rokoch nestráca zo svojho kúzla, autor ju dokonca sám ilustroval. 

Kto bol Saint Exupéry

Aristokrat, spisovateľ a záložný pilot Saint-Exupéry stvoril rukopis už na začiatku druhej svetovej vojny. Do USA odišiel po kapitulácii Francúzska. Americkú vládu chcel presvedčiť, aby vstúpila do vojny proti nacistickému Nemecku.

Uprostred osobných otrasov a zdravotných komplikácií vytvoril príbeh o osamelosti, priateľstve, láske a strate. Malý princ spadol na planétu Zem.

Láme rekordy 

Kniha je najčítanejším a najprekladanejším dielom z francúzskeho jazyka. Vo Francúzsku ju zvolili za najlepšiu knihu 20. storočia. Preložili ju do 250 jazykov a dialektov, vrátane Braillovho písma.

Ročne sa jej stále predá okolo milión výtlačkov. Doteraz sa predalo 140 miliónov kópií a Malý princ patrí k najpredávanejším knihám všetkých čias. Vyšla ako audionahrávka, dostala sa do filmov aj divadelných hier. V roku 2008 vyšiel dokonca grafický román, ktorý podľa knihy nakreslil francúzsky výtvarník Joann Sfar.

Autor sa jej slávy nedožil. V roku 1944 odišiel do severnej Afriky a vrátil sa k lietaniu. Bol členom výzvednej letky Slobodných Franúczov. Velitelia mu povolili osem štartov. Z posledného sa už nevrátil. Zomrel 31. júla 1944.