Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.03.2018, 15:54

Zomrel legendárny ruský režisér a herec, známy aj z filmu Moskva slzám neverí

V Moskve zomrel slávny ruský režisér, herec a pedagóg Oleg Tabakov.

Zomrel legendárny ruský režisér a herec, známy aj z filmu Moskva slzám neverí
Zdroj: Michal Sváček, MAFRA

Správu oznámilo dnes Čechovove moskovské umelecké divadlo (MCHAT), kde pôsobil ako umelecký vedúci.

83-ročný umelec bol dlhšiu dobu vo veľmi vážnom stave, od decembra bol v umelom spánku. Dobre ho poznali aj slovenskí a českí diváci.

Tabakova v Rusku uctievali ako filmovú a divadelnú legendu, na scéne pôsobil od roku 1953. Dlhé roky bol členom hereckého súboru divadla Sovremenik, neskôr prešiel do divadla MCHAT, ktorého sa stal riaditeľom.

Nasledovalo založenie jeho vlastného súboru Tabakerka a post rektora na divadelnej škole. Umeleckým vedúcim MCHAT bol Tabakov pätnásť rokov. Za svoju bohatú kariéru vytvoril vyše 200 divadelných, filmových, televíznych a rozhlasových rolí a režíroval desiatky inscenácií.

Často hosťoval v USA aj v Európe, za svoju oddanosť herectvu, divadlu a výchove mladých umelcov získal mnoho ruských aj medzinárodných cien.

Československo prvýkrát navštívil začiatkom 60. rokov, v roku 1968 sa zhostil úlohy Chlestakova v Revízorovi v Činohernom klube. V Prahe v posledných rokoch niekoľkokrát hosťovala jeho Tabakerka.

Zahral si aj v českom filme režiséra Antonína Moskalyk Kukučka v temnom lese. V roku 2008 prevzal Tabakov v Prahe čestný doktorát DAMU za mimoriadne medzinárodné zásluhy o rozvoj divadla a za blízky vzťah k českej divadelnej kultúre.

Prednášal študentom na DAMU aj na brnenskej JAMU. Tabakov sa narodil v auguste 1935 v Saratove, podľa ruských médií bol otcom štyroch detí. Posledný potomok sa mu narodil, keď mal 71 rokov.